reklama
reklama
1. 6. 2012 | poslední aktualizace: 1. 6. 2012  10:45
Pospíšil: Rampula brzdil kauzu Gripeny

Rampula roky brzdil kauzu Gripenů, tvrdí ministr spravedlnosti Pospíšil

Pospíšil možná našel nový způsob, jak se zbavit pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly, s nímž dlouhodobě - a zatím neúspěšně - bojuje. Pomoci by mu mohly průtahy při vyšetřování dvacetimiliardového pronájmu švédských stíhaček pro českou armádu.
Vlastimil Rampula
Vlastimil Rampula
autor: HN - Lukáš Bíba

Týden před klíčovým rozhodnutím o budoucnosti vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly se objevuje nový, údajně silný argument pro jeho odvolání.

Rampula měl podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) na dva roky zabrzdit vyšetřování jedné z nejzávažnějších korupčních kauz – dvacetimiliardového pronájmu stíhaček Gripen.

Jednoduše tak, že nedokázal požádat o pomoc vyšetřovatele ve Švédsku, kteří měli lepší informace než místní detektivové. Čeští policisté se k nim dostali teprve před měsícem.

Pospíšil, který se chce Rampuly dlouhodobě zbavit, poslal zprávu o jeho roli v případu před několika dny k Nejvyššímu správnímu soudu. Hospodářské noviny toto vyjádření získaly. Během příštího týdne soud rozhodne o tom, co bude s pražským vrchním státním zástupcem dál.

Komentář

Pospíšilovo švédské eso


Odvolávání pražského vrchního žalobce Rampuly skutečně není žádný kvapík. Teď se ale zdá, že ministr Pospíšil našel pádné argumenty. Jeho poslední vyjádření k Nejvyššímu správnímu soudu působí spíš jako úderné odůvodnění soudního rozsudku než ministerská replika. A zdá se, že ho nebude moci senát NSS jen tak přehlédnout.

 

Celý komentář Jiřího Leschtiny čtěte - ZDE

Rampula: Je to lež a zneužití

Podle dokumentu adresovaného soudcům nařídila už v březnu roku 2010 tehdejší nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká, aby se Rampulův úřad na Švédy obrátil. Jenže vrchní státní zástupce, považovaný kritiky za zametače závažných případů, to nikdy neudělal. Se zdůvodněním, že o zajímavých důkazech ve Švédsku nic nevědí.

Informace nakonec dorazily až po březnové schůzce českých a švédských státních zástupců ve Stockholmu. Čeští vyšetřovatelé tak dostali už koncem dubna skoro 700 stran dokumentů a 39 výpovědí svědků. Jestli skrývají něco, co může pomoci případ Gripenů dotáhnout k soudu, zatím nikdo neví. Až na kriminalisty, kteří se právě teď částí švédského spisu postupně prokousávají. 

"Informace jsou zavádějící, účelové a nezakládají se na pravdě," reagoval ve čtvrtek stručně Rampula. Nic bližšího nechtěl vysvětloval, jen dodal, že Pospíšil zneužil aktuální informace z vyšetřování, k nimž jako politik a ministr nemá mít přístup.

„Úplatky mohou být promlčené“

Očekávaný rozsudek Nejvyššího správního soudu příští týden podstatně napoví, kdo ve sporu Pospíšil–Rampula nakonec zvítězí.

Pospíšil nejdříve loni Rampulu odvolal, vrchní žalobce se ale bránil u soudu, vyhrál a na své místo se vrátil. Soudkyně Eva Pechová prohlásila, že ministr nenašel pro odvolání závažné důvody. Neuznala třeba, že Rampula telefonicky tlačil na svoji podřízenou, ať se neodvolá v případu šestimiliardové defraudace v bance IPB.

Podobně soudkyně Pechová nenašla žádné důkazy o tom, že Rampula mařil vyšetření Gripenů. Pospíšil proto podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu a snaží se soudce přesvědčit, že Rampula skutečně kauzu stíhaček blokoval. A že to mělo jasný následek – dvouleté čekání na švédské důkazy.

O dalším kole sporu Pospíšil-Rampula čtěte v pátečních Hospodářských novinách

ctete patek
Autoři: Vojtěch Blažek
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
...hovado, ale tomuto se věřit dá.... (Bárta je bez pochyby nebetyčné...)
http://www.novinky.cz/domaci/269386-barta-na-zeleznici-si-rozdeluje-zakazky-par-
... (Ještě odkaz...)
http://www.novinky.cz/domaci/269386-barta-na-zeleznici-si-rozdeluje-zakazky-par-
Domnívám se, že spíše nikoliv a to především proto, že by se před... (Dostane se kauza "Rath" před soud?)
....soudem projednával mechanismus vlastní zlodějiny, tedy dohoda...
....a jakýkoliv politik někdy v budoucnu tvrdil, že sice zastupitelstvo... (Tedy pokud by se to dostalo před soud....)
...odsouhlasilo drahou zakázku, bude již pod tlakem precedentu,...
smutná diagnoza: (lol)
do nedávna tu všichni vyřvávali o tom, že se tenhle stát musí...
Zobrazit diskusi
Moderní řízení
Moderní řízení je měsíčník poskytující výběr zahraničního i domácího know-how z oblasti organizace a řízení, manažerských dovedností a řízení lidských zdrojů. Informuje o nových trendech v řízení, přináší analýzy a výsledky výzkumů, případové studie, zkušenosti z řízení podniků, profily manažerů. Věnuje se i otázkám životního stylu, kariéry a vzdělávání manažerů.
Business Spotlight
Časopis Business Spotlight obsahuje témata z mezinárodního byznysu, managementu, interkulturní komunikace, business skills, networkingu, kariéry. Poskytuje jazykové vybavení pro klíčové komunikativní dovednosti. Součástí časopisu je učitelský leaflet Business English in the classroom a interaktivní webová stránka www.business-spotlight.cz.
Právní rádce
Právní rádce je odborným titulem v segmentu právní problematiky pro střední a vyšší management firem a zástupce právnických povolání. Jeho primárním zaměřením je poskytovat informace ze všech oborů práva, které souvisí s podnikáním a řízením firmy. Důraz je kladen zejména na obchodní, finanční a pracovní právo. Je platformou pro komunikaci advokátů, firemních právníků a dalších zástupců právních profesí. Součástí předplatitelského servisu je i elektronický newsletter PR.

Komentáře

Déjà vu

Evropská komise hrozí Polsku, že na ně uplatní zbrusu nové mechanismy dodržování rámce právního... 
Michal Tomášek

Šedesát pět

let uplyne letos od podpisu Pařížské smlouvy o založení prvního předchůdce dnešní Evropské unie... 
Michal Tomášek

Glosář

Co převratného víme o "novém" soukromém právu? Vlastně jen to, že někde (pochopitelně) drhne. Olej... 
Jaroslav Kramer
reklama
reklama
reklama