reklama
reklama
15. 5. 2012 | poslední aktualizace: 15. 5. 2012  18:56
O bankách bude dál rozhodovat ČNB

Kalousek tvrdí: Obhájili jsme své zájmy, o bankách v Česku si rozhodneme doma

ČNB bude nadále dohlížet na české banky. Podle nové evropské směrnice o bankách na ně měl totiž dohlížet regulátor země, ve které má sídlo mateřská banka. Tomu se Česku podařilo zabránit. Europoslanci chtějí do směrnice dostat i tvrdá omezení pro odměny manažerů bank.
Marek Hudema
Marek Hudema
redaktor
Čtěte více o: bankovnictví | ČNB | dluhová krize
Česká národní banka - ilustrační foto
Česká národní banka - ilustrační foto
autor: HN - Martin Svozílek

"Česká národní banka bude mít dostatek kompetence a pravomocí na to, aby se český klient bankovního sektoru a český daňový poplatník cítil bezpečně. To byl náš úkol, a ten jsme splnili. Pokládám to za mimořádný úspěch při vyjednávání a obhajování národních zájmů České republiky,“ prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek po jednání ministrů financí Evropské unie v Bruselu.

Ministři schválili návrh směrnice, který zavádí jednotné požadavky na regulaci bank a zpřísňuje tzv. kapitálovou přiměřenost. Jedná se o poměr, který ukazuje, kolik má banka okamžitě zpeněžitelných prostředků oproti svým půjčkám a dalším závazkům. Velmi zjednodušeně charakterizuje odolnost banky při krizových situacích.

Současné zpřísnění požadavků bude podle Kalouska problematické pro některé evropské banky, nikoliv ale pro české. "Všechny naše finanční instituce tuto směrnici už teď bohatě plní,“ prohlásil Kalousek.

Česko bude moct zakázat českým bankám platit svým matkám

Kalousek ale považuje za české vítězství hlavně to, že dceřiné společnosti zahraničních bank bude nadále regulovat Česká národní banka. Bude pro ně v případě potřeby moci zpřísnit požadavky na kapitálovou přiměřenost nad celoevropskou úroveň. A hlavně, bude moci zakázat, aby česká dceřiná společnost odváděla své mateřské instituci tolik peněz, že by mohla sama zkrachovat. Třeba vyměnila svoji hotovost za řecké dluhopisy z mateřské instituce.

Dnes nad podobnými obchody bdí Česká národní banka, podle původní směrnice to ale měl dělat regulátor ze země, kde je sídlo mateřské instituce banky. A ten by se o české problémy nemusel zajímat. Tomu se ovšem podařilo zabránit.

"Bylo to pro Českou republiku životně důležité, protože devadesát devět procent jejího bankovního sektoru jsou dceřiné společnosti zahraničních bank. Nebylo myslitelné, aby domácí regulátor tahal za kratší konec. Nakonec se povedlo, že Česká banka, má poslední slovo," prohlásil Kalousek.

Stinnou stránkou jsou peníze, které leží

Národní regulace bankovnictví má ovšem i své stinné stránky. Zaručuje sice vysokou ochranu vkladů v bankách a všeobecně bankovního sektoru proti případným krachům, na druhou stranu velkým zahraničním bankovním holdingům neumožňuje efektivně přelévat přostředky mezi zeměmi. Například převést peníze z jedné země, kde je nadbytek vkladů, jako třeba v České republice, do druhé země, kde je hlad po úvěrech. Zároveň to ovšem znamená, že pokud nejsou o peníze uložené v bankách zájemci a nelze je přesunout jinam, nemohou vydělávat, a vkladatelé tak dostávají často ze svých peněz nízké úroky, které nepokryjí ani inflaci.

Navrženou směrnici ještě musí schválit Evropský parlament. Ten v ní ale chce prosadit některé své představy, například tvrdá omezení pro odměny manažerů bank.

Autoři: Marek Hudema
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Pyrrhovo vitezstvi (Ferda)
Vitezstvi to je, ale Pyrrhovo. Vlastnit banku v CR, to se jeden...
Pokud se vám nelíbí česká regulace (anonym)
tak si dejte peníze do ING nebo LBBW
Kalousek tvrdí: Obhájili jsme své zájmy, o bankách v Česku si rozhodneme doma (anonym)
Mě udivuje, že se o takové blbosti vůbec jednalo, že to někoho...
Re: Kalousek tvrdí: Obhájili jsme své zájmy, o bankách v Česku si rozhodneme doma (anonym)
To muselo napadnou někoho v EU.
Kalousek tvrdí: Obhájili jsme své zájmy, o bankách v Česku si rozhodneme doma (anonym)
Pokud chcou matky přelévat prachy, mají si tu zřídit organizační...
Zobrazit diskusi
Moderní řízení
Moderní řízení je měsíčník poskytující výběr zahraničního i domácího know-how z oblasti organizace a řízení, manažerských dovedností a řízení lidských zdrojů. Informuje o nových trendech v řízení, přináší analýzy a výsledky výzkumů, případové studie, zkušenosti z řízení podniků, profily manažerů. Věnuje se i otázkám životního stylu, kariéry a vzdělávání manažerů.
Business Spotlight
Časopis Business Spotlight obsahuje témata z mezinárodního byznysu, managementu, interkulturní komunikace, business skills, networkingu, kariéry. Poskytuje jazykové vybavení pro klíčové komunikativní dovednosti. Součástí časopisu je učitelský leaflet Business English in the classroom a interaktivní webová stránka www.business-spotlight.cz.
Právní rádce
Právní rádce je odborným titulem v segmentu právní problematiky pro střední a vyšší management firem a zástupce právnických povolání. Jeho primárním zaměřením je poskytovat informace ze všech oborů práva, které souvisí s podnikáním a řízením firmy. Důraz je kladen zejména na obchodní, finanční a pracovní právo. Je platformou pro komunikaci advokátů, firemních právníků a dalších zástupců právních profesí. Součástí předplatitelského servisu je i elektronický newsletter PR.

Komentáře

Déjà vu

Evropská komise hrozí Polsku, že na ně uplatní zbrusu nové mechanismy dodržování rámce právního... 
Michal Tomášek

Šedesát pět

let uplyne letos od podpisu Pařížské smlouvy o založení prvního předchůdce dnešní Evropské unie... 
Michal Tomášek

Glosář

Co převratného víme o "novém" soukromém právu? Vlastně jen to, že někde (pochopitelně) drhne. Olej... 
Jaroslav Kramer
reklama
reklama
reklama