„Jedná se o úplně nový zákon. Dosud byla otázka obětí trestných činů neúplně upravena v několika právních předpisech, například v trestním řádu. Tím, že budeme mít komplexní samostatný zákon, s kterým může pracovat každá oběť trestného činu, se přiblížíme k ostatním státům západní Evropy, kde v trestním řízení je oběť vždy preferována a výrazně chráněna. Většina států západní Evropy má samostatný zákon, ve kterém je přehledně napsáno, jaká práva oběť trestného činu má,“ představil zákon na tiskové konferenci po jednání vlády ministr spravedlnosti ČR Jiří Pospíšil. Právě on byl předkladatelem tohoto návrhu zákona.

Pospíšil zdůraznil základní body zákona. Má tak například dojít ke zvýšení poskytované odborné pomoci. „Chceme do budoucnosti posílit roli neziskového sektoru v této oblasti, zvláště občanských sdružení, která již dnes částečně v této oblasti působí, a to mimo jiné tak, že chceme vést veřejný seznam takovýchto akreditovaných nestátních neziskových organizací a chceme je také z rozpočtu Ministerstva spravedlnosti podporovat skrze určité dotace a granty. Ta podpora samozřejmě bude dána možnostmi Ministerstva spravedlnosti, nicméně považujeme za důležité, minimálně symbolicky, takováto občanská sdružení podporovat,“ řekl ministr.

Dále mluvil o nově koncipovaném právu na informace. Oběť tak například bude moci obdržet informaci o propuštění odsouzené osoby. Podle ministrových slov si také bude moci zvolit důvěrníka, například z okruhu rodinných příslušníků nebo známých. Může jím být třeba i právník. „Chceme, aby takováto osoba oběť doprovázela k jednotlivým procesním úkonům,“ uvedl Pospíšil. U obětí určených trestných činů bude také zesíleno právo na peněžitou pomoc. „Chceme poskytovat peněžitou pomoc v částce 50 tisíc korun s tím, že tato částka pak je státem vymáhána po pachatelích trestného činu,“ řekl k tomu Pospíšil.

Oběť bude moci podle ministrových slov v průběhu trestního řízení učinit prohlášení o tom, jak výrazně ovlivnila trestná činnost její život, jak ji poškodila a podobně. Toto prohlášení by také mělo, na základě uvážení soudce, ovlivnit uložený trest.

Související