Opatření pro nákup státních dluhopisů přijala ECB v roce 2012 ke stabilizaci měnové politiky Evropské unie během dluhové krizi eurozóny. 37 tisíc německých občanů se vyjádřilo ostře proti a podalo stížnost, a to včetně mnoha významných osobností nejen politické scény. Jedním z hlavních argumentů byly obavy o porušení zákazu monetizace státního dluhu, tedy tisknutí nových peněz, kterými by se dluhy začaly splácet. 

Součástí projednávání opatření byla žádost Evropskému soudnímu dvoru o prověření případného porušení práva EU ze strany ECB. Ten však rozhodl, že na obdobné jednání má ECB dostatečné pravomoci.

Německý soudní dvůr ve výsledku rozhodl stížnosti zamítnout a nakupování dluhopisů potvrdil. Nákupu však stanovil mantinely. ECB nesmí oznamovat nakupování dluhopisů dopředu, jejich objem musí být omezen, ale určitý limit soud nevyřkl. Dále například říká, že je možné kupovat dluhopisy pouze od těch států, které jsou si samy schopny půjčovat na trhu.

Celé opatření lze přirovnat k zásahům České národní banky, která se intervencí snaží držet kurz měny. Země eurozóny mají problémy s financováním svých závazků, stoupají úrokové sazby. Nákupy dluhopisů se ECB za jednotlivé státy může postavit.

Související