Stížnosti na postup vládní koalice k Ústavnímu soudu podali z řad ODS - Pavel Blažek, Marek Benda, Jana Fischerová, Miroslava Němcová, Martin Novotný – a z TOP 09 Jiří Koubek s Markem Ženíškem. Vadilo jim, že koalice zhruba po 25 hodinách jednání v závěrečném kole hlasování ukončila rozpravu s tím, že času na vyjádření už bylo dost a že se poslanci ve svých projevech opakovali. Tím podle opozice porušila jednací řád sněmovny.

Ústavní soudci po prostudování stížností došli k závěru, že rozhodnutí parlamentních funkcionářů o procesním postupu nemohou být napadena ústavní stížností. Opačný závěr by podle soudu mohl mít neblahé precedenční následky.

 

"V důsledku toho by se Ústavní soud stal, aniž by k tomu byl Ústavou či zákonem o Ústavním soudu explicitně oprávněn, přímým 'rozhodčím' legislativního procesu, který by (třeba i ještě před jeho ukončením) posuzoval všechny 'fauly', jichž se sněmovní soupeři při projednávání návrhů zákonů dopouštějí," vysvětlil v usnesení soudce zpravodaj Ludvík David. Taková představa se podle něj zcela vymyká principu dělby moci vyplývajícímu z Ústavy. Pokud by soud stížnosti poslanců věcně projednal, překročil by tak své pravomoci.

Avšak ani dnešní usnesení nejspíš definitivní tečku za ústavními stížnostmi kvůli zákonu o elektronické evidenci tržeb neudělalo. Do konce května totiž chtějí ODS a TOP 09 poslat Ústavnímu soudu společný návrh na zrušení celé normy.

Celé usnesení Ústavního soudu ve věci EET najdete zde.

Související