Ústavní soud se zastal muže usvědčeného z neoprávněného odběru elektřiny a zrušil rozsudek Okresního soudu v Tachově, podle kterého pachatel způsobil společnosti ČEZ Distribuce Škodu ve výši takřka 1,2 milionu korun. Ústavním soudcům se nelíbilo, že justice stanovila výši škody pouze fiktivně. Použitý výpočet vycházející z hodnoty jističe, tedy z teoretického maximálního množství elektřiny, kterou bylo možné v daném místě odebrat, nemá žádný vztah ke skutečnému množství neoprávněně odebrané elektřiny. Provedla ho navíc společnost ČEZ Měření, která je dcerou poškozené společnosti, což zakládá na pochybnosti, zda postupovala nezaujatě.

Výše škody je přitom klíčovou podmínkou trestní odpovědnosti, zdůraznil Ústavní soud. Proto by ji justice měla zjišťovat co možná nejpřesněji, případný výpočet musí provést spravedlivým způsobem. "Obecné soudy mohou vzít v úvahu například předchozí historii spotřeby energie neoprávněného odběratele elektřiny, pokud je k dispozici, nebo i výši škody, která byla určena prostřednictvím znaleckých posudků," radí soudce zpravodaj Ludvík David.

Ústavní soud dále upozornil, že žádná podmínka trestnosti nesmí být stanovena výkonnou mocí v podzákonném předpise. Podle listiny základních práv a svobod může mantinely trestnosti vymezit jedině zákon. Podzákonný předpis má pouze konkretizovat podrobnosti nezbytné pro posouzení příslušného jednání.

Justice v projednávaném případě podle ústavních soudců dostatečně neprokázala, že obviněný muž skutečně způsobil společnosti ČEZ Distrubuce škodu. Případ se tak vrací na začátek. Při novém rozhodování bude soud v Tachově vázán názorem ústavních soudců.

Celý text nálezu Ústavního soudu najdete zde.

Související