Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) si transpozice evropské směrnice vyžádala značný zásah do struktury autorského zákona. To ministerstvo využilo k celkové revizi stávající úpravy kolektivní správy. "Kromě rozsáhlé transpozice obsahuje novela několik významných změn reflektujících problémy z praxe a vývoj digitálních technologií," uvedl Herman. Příkladem je nově zaváděná možnost licencování užití na trhu nedostupných děl a osiřelých děl prostřednictvím kolektivní správy nebo nová celistvá úprava tvorby sazebníků odměn.

Kritika se na současný způsob stanovování sazebníků snáší zejména ze strany hotelů a restaurací. Poplatky kolektivním správců považují za přemrštěné a nelíbí se jim ani způsob, jakým kolektivní správci vedou vyjednávání o sazbách. "Na základě konzultace se zástupci uživatelů lze usuzovat, že vyjednávání o sazebnících má nezřídka i adhezní povahu - take it or leave it - a že absence dohledu je alespoň částí segmentu vnímána palčivě," konstatuje ministerstvo kultury v důvodové zprávě k novele.

Proto se resort rozhodl stanovit v autorském zákoně alespoň základní principy sjednávání odměn, které mají zajistit vyšší míru transparentnosti celého procesu. Při sestavování sazebníků by do budoucna měli kolektivní správci ctít mimo jiné princip nediskriminace uživatelů díla a zohlednit by měli také to, zda k jeho užití dochází v souvislosti s podnikáním, či nikoliv, a zda z něj bude mít uživatel ekonomický prospěch. V neposlední řadě budou muset přihlédnout ke srovnatelným sazebníkům v jiných evropských zemích.

Konec zvýhodňování hotelů

Další navrhovanou novinkou je zrušení stropu autorských odměn za přijímače v hotelových pokojích ve výši 50 % koncesionářských poplatků. Strop se do zákona dostal v roce 2008 prostřednictvím poslaneckého pozměňovacího návrhu. Avšak ministerstvo kultury ho považuje za diskriminační. "Stávající výjimka pro hotelové pokoje je nesystémová, navíc zcela nesmyslně navázána na výši koncesionářského poplatku," argumentuje resort a dodává: "Předmětem sporu je mimo jiné otázka, zda se uvedené zastropování vztahuje na všechny nositele práv nebo vždy na jednotlivé skupiny, tj. autory, výkonné umělce, výrobce podle systematiky autorského zákona."

Kromě ministerské novely autorského zákona dnes vláda projednávala také senátní předlohu, která by prakticky zrušila autorské poplatky za produkci folklorních písní neznámých autorů. K tomu se kabinet postavil neutrálně. Při jednání o předloze v Parlamentu hodlá hájit názor, že výjimka pro folklorní vystoupení z ohlašovací povinnosti autorskému svazu by mohla přinést všem stranám právní nejistotu.

Související