Vláda ve středu schválila trojici návrhů zákonů regulujících nově hazard v České republice. Pravomoci obcí v regulaci hazardu by měly být silnější, měla by být rovněž zavedena povinná zavírací doba heren, zvýšeno zdanění hazardu či nově povoleno podnikání zahraničních on-line sázkových společností, což umožní jejich řádné zdanění.

V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Předpokládá, že dodatečný výnos daně z hazardních her dosáhne přibližně dvou miliard korun.

Omezení vyplývají z předložených zákonů nejen pro majitele heren a kasin, ale rovněž pro některé hráče. Prostřednictvím jejich rejstříku budou mít hazard zakázaný lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, ti, vůči kterým byl pravomocně prohlášen úpadek v rámci insolvenčního řízení či lidé, kterým hru zakázal orgán činný v trestním řízení. O zápis do rejstříku bude ale možné také dobrovolně požádat.

Hrací automaty bude napříště možné provozovat jen v hernách či v kasinech, už ne třeba v restauracích. V kasinu musí být podle návrhu umožněna živá hra, tedy například ruleta, minimálně u třech hracích stolů, a to po celou provozní dobu.

Schválený návrh zavádí dvoustupňové povolování hazardních her. Ministerstvo by nově mělo zajišťovat základní povolení ověřující způsobilost žadatele a splnění všech odborných a technologických požadavků. Povolení k umístění herního prostoru bude ale ve výhradní pravomoci příslušné obce.

Ty zároveň budou moci plošně vyloučit všechny druhy technických a živých her z celého svého území.

Norma, která by měla platit od ledna 2017, dále zavádí povinnou přestávku po dvou hodinách hry i povinnou zavírací dobu heren od 03:00 do 10:00. Dále omezuje počet automatů na určitém území, zakazuje automaty v restauracích a barech a některým lidem neumožňuje na nich hrát.

Hlídat to má speciální monitorovací systém. Online tak bude vidět, kolik peněz se na kterém přístroji prohrálo. To se bude sledovat i podle hráčů, takže konkrétnímu člověku po překročení stanoveného limitu neumožní další hraní. Jak přesně má systém fungovat, ministerstvo zatím neuvedlo.

Dále zákon zvyšuje zdanění hazardu a sankce za porušení pravidel. Navrženy jsou tři sazby zdanění oproti původní jedné ve výši 20 procent. V případě technické hry bude sazba daně z hazardních her ve výši 35 procent. Norma také navrhuje zavedení minimální daně z provozu technického zařízení, která nahradí dosavadní pevnou část odvodu z technického zařízení, tím by se měly takto vybrané prostředky zvýšit na dvojnásobek.

"Důvodem je snaha o zachování příjmů obcí i při očekávaném snížení počtu přístrojů a jiných technických zařízení v důsledku nové právní regulace hazardních her," uvedlo ministerstvo.

Druhá sazba ve výši 30 procent se navrhuje pro živé hry, loterie a binga. Třetí sazba zdanění ve výši 25 procent se bude týkat kurzových sázek nebo tombol s úhrnem sázek od 100 000 korun.

"Cílem návrhu zákona o dani z hazardních her je přiblížení sazeb daní z hazardu stavu v okolních zemích," uvedlo ministerstvo financí.

Ministerstvo, které zákony vládě předkládalo, si od nových předpisů slibuje výrazné snížení počtu hracích automatů a omezení hazardu jako celku a díky navrhovanému vyššímu zdanění také větší přínos pro státní pokladnu.

"Vláda dnes přijala důležité nástroje pro důslednější regulaci hazardu v naší zemi. Jde o další důležitý splněný závazek v práci programového prohlášení a závazku vlády. Věřím, že silnější regulace hazardu bude mít v Poslanecké sněmovně podporu napříč politickým spektrem a tato důležitá opatření vejdou co nejdříve v platnost," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

"Jsme první vláda po sametové revoluci, která našla odvahu připravit moderní regulaci hazardu. Jdeme tak cestou západní Evropy," uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Návrh zákona o hazardních hrách, návrh zákona o dani z hazardních her a také návrh novely, kterou se mění některé související zákony, ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident Miloš Zeman. Vláda zároveň jednala o novele loterijního zákona, kterou předložil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Přijala k ní neutrální stanovisko.

Sociálnědemokratický poslanec Ladislav Šincl na konci června ministra financí Andreje Babiše (ANO) obvinil z toho, že odložil platnost zákona o hazardních hrách na základě schůzky s majitelem loterijní skupiny Synot a senátorem Ivem Valentou.

Ministr financí to ostře odmítl, nicméně odklad platnosti připravovaného zákona o hazardu a související legislativy o rok kritizovali také protihazardní aktivisti a některé loterijní firmy.

Protihazardní aktivisté rozhodnutí vítají

Protihazardní aktivisté uvítali, že vláda ve středu schválila návrhy zákonů zpřísňujících toto podnikání. Nejvíce oceňují povinné zavírací hodiny heren a přestávky v hraní, uvedli zástupci Transparency International ČR a Občané proti hazardu na tiskové konferenci.

"Vláda dnes udělala krok k opravdové regulaci hazardu v České republice. Výrazně se zpřísnila ochrana hráčů i celé společnosti," poznamenal předseda občanského sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda s tím, že při projednávání zákona ve sněmovně budou tlačit na další zpřísnění.

Ředitel Transparency International ČR David Ondráčka tvrdí, že by po dvaceti letech mohlo skončit hazardní eldorádo. "Oceňujeme, že se do zákona dostaly parametry, které sníží riziko vzniku závislostí. To znamená, že nově bude po dvou hodinách povinná pauza a mezi třetí a desátou hodinou ranní budou všechny herny i kasina zavřené. Pozitivní také je, že hráč bude po celou dobu vědět, kolik činí jeho celková prohra," vyjmenoval hlavní přínosy nových zákonů Ondráčka.

Provozovatelé automatů novelu kritizují

Vláda podlehla aktivistům zlobovaným nelegálními provozovateli, kritizují středeční schválení návrhů zákonů regulujících hazard provozovatelé herních automatů.

V rozhovoru s ČTK výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů a dalších her (SPELOS) Petr Vrzáň řekl, že nyní chtějí přesvědčit poslance, aby zákony zmírnili.

"Tato předloha je v horší podobě, než šla do legislativní rady vlády. Zdá se, že vláda podlehla aktivistům zlobbovaným nelegálními provozovateli," uvedl Vrzáň.

Například nařízení, aby hráč po dvou hodinách hraní měl povinnou přestávku, označil za nesmysl.

"Jde o neodůvodněný administrativní zásah do svobody hráčů. Je to nesmysl a svědčí to o tom, že tu rozhodují lidé, kteří ani v herně nikdy nebyli. Vláda by spíše měla nařídit povinné přestávky po dvou hodinách pro řidiče kamionů, to by bylo přínosnější," řekl.

SPELOS kritizuje také různou míru zdanění jednotlivých typů her podle jejich deklarované škodlivosti. Právě provozovatelé automatů budou muset platit nejvíce, místo současných 20 procent z obratu 40 procent. "Různá pásma zdanění různých typů her jsou dalším nesmyslem. Povede to pouze k daňovým únikům, šedé ekonomice a nerovnosti na trhu," soudí Vrzáň.

Výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS) Marek Herman vládu částečně ocenil.

"Oceňujeme rázný krok vlády směrem k definitivnímu vyřešení nelegálního trhu v Česku, to je největší pozitivum nového zákona. Zásadně ale nesouhlasíme s navrženým zvýšením daní pro kursové sázení ve výši 25 procent. Průměrná sazba v Evropě je 18 procent, současná dvacetiprocentní sazba je limitem, který by vláda, pokud chce efektivně vybírat daně, rozhodně neměla překročit," řekl.