Zveřejněný záměr novely občanského zákoníku zvedl v posledních týdnech silnou vlnu kritiky směrem k resortu spravedlnosti. Ministryně Helena Válková a její první náměstek Robert Pelikán čelili výtkám kvůli rozsáhlosti plánovaných změn a způsobu, jakým vznikly.

Situace dokonce dospěla tak daleko, že při Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky vzniklo odborné kolegium složené z více než 30 odborníků na občanské právo. Jeho členové si vzali za cíl širokou debatu o občanském právu a novém zákoníku, přičemž ve svém prvním usnesení volali po legislativní umírněnosti. "Jsme toho názoru, že občanský zákoník by v prvních letech své účinnosti neměl být novelizován. Výjimkou jsou případy nepřekonatelných praktických problémů a případy závažných legislativně-technických nedostatků," uvedlo kolegium ve svém prvním usnesení.

Kritických hlasů se z praxe ale ozývalo více. V reakci na to ve středu ministerstvo oznámilo vznik odborné platformy, která by měla poskytnout širší zastoupení nejen odborné veřejnosti. "Rádi tím i přijímáme nabídku odborného kolegia pro občanské právo při Akademii věd, které deklarovalo ochotu s námi spolupracovat na identifikaci a analýze problematických ustanovení a následně se rovněž podílet na návrhu novely," sdělil ke vzniku diskusní platformy náměstek Robert Pelikán.

Podle informací z ministerstva spravedlnosti se tak s největší pravděpodobností zmenší rozsah změn obsažených v první novele. V této souvislosti začalo používat pojem "malá novela". "Ministerstvo předpokládá, že návrh této tzv. malé novely předloží vládě do konce letošního roku. Poté zahájí přípravy rozsáhlejší novelizace, jejíž návrh bude hotov v průběhu roku 2016," stojí v tiskové zprávě na webu resortu.

Související