V říjnu by se v českých městech mohlo uskutečnit až třicet referend. Aktivisté i politici se totiž snaží využít podzimních komunálních voleb k tomu, aby nechali obyvatele hlasovat o lokálních tématech, jako je hazard, poloha hlavního nádraží nebo výstavba nové spalovny. Pokud se jim podaří nasbírat dostatek podpisů, bude to vůbec největší vlna referend v Česku.

Většinu referend navrhují sami obyvatelé, například v Blansku však požadavek na hlasování o osudu zchátralého hotelu Dukla vzešel od města. "Podporu referend politiky bych neviděl jako populismus, spíše jako alibismus. Jako strach udělat závažné rozhodnutí a převalit to na někoho jiného," říká politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity.

Aby měli zastupitelé povinnost referendum vypsat, musí návrh nejdříve podpořit daný počet potenciálních voličů, který určuje velikost města. Do podpisových akcí se zapojují aktivisté i opoziční politici. Například plzeňská TOP 09 sbírá již od května podpisy pod petici o regulaci hazardu.

Potřebných 13,5 tisíce podpisů však pravděpodobně sehnat nestihne. "V polovině minulého týdne jsme se blížili deseti tisícům. Archy musíme předložit 5. září. Kvůli čtrnáctidenní lhůtě na kontrolu podpisů bychom tak museli odevzdat petice do konce tohoto týdne," uvedl její předseda Ondřej Ženíšek.

K volebním urnám tradičně dojde kolem padesáti procent voličů. Hranice potřebná k tomu, aby bylo referendum platné a jeho výsledek pro radnici závazný, je přitom 35 procent. "Spojit referenda s komunálními volbami je velmi vhodné," podotýká Balík.

V Plzni se tak před dvěma lety vyplatilo vyhlásit plebiscit o výstavbě obchodního centra Aréna/Corso společně s prezidentskými volbami. Díky dostatečné účasti lidé rozhodli o zastavení stavby.

Praha 8 se zrušením kasin neuspěla

Praha 8 je však naopak důkazem toho, že samotné vyhlášení referenda nemusí nic znamenat. Ačkoliv se na jaře vyslovila většina zúčastněných proti hazardu, se kterým se městská část dlouhodobě potýká, kvůli nízké volební účasti bylo referendum nezávazné a bude se opakovat v říjnu.

Právě po rušení heren a kasin aktivisté v souvislosti s referendy volají nejčastěji. Martin Svoboda ze sdružení Občané proti hazardu uvedl, že sběr podpisů dokončilo již jedenáct měst nebo městských částí. Mezi nimi například Olomouc, Praha 1 nebo Žďár nad Sázavou, kde se do podpisových akcí zapojily i farnosti.

Prahu 10 zase rozděluje otázka nové radnice, která by měla podle dosluhujícího vedení stát 775 milionů korun. Proti uváděné ceně se bouří opozice i občanská sdružení. Jsou přesvědčeni, že budovu lze postavit za půl miliardy. Minulý týden se jim podařilo získat dokonce o 1300 podpisů víc, než potřebovali.

Na nečinnost města reagovali také občané Jihlavy a včera dodali zbylé podpisy, které by měly k vyhlášení vůbec prvního referenda ve městě stačit. Hlasovat se bude o umístění spalovny odpadů. Jeden z organizátorů Martin Man ale říká, že je možná čekají ještě tahanice, protože magistrát chce od nich odborné analýzy a expertizy.

Po deseti letech se také bude znovu konat referendum o poloze brněnského nádraží. Občanská aliance Referendum 2014 odevzdala už 21 tisíc podpisů, s dvoutisícovou rezervou. Náměstek primátora Robert Kotzian ale upozorňuje, že na přesun nádraží nemusí mít referendum vliv - rozhoduje o něm totiž i státní správa.