V prvních dvou měsících nového roku ve Sbírce zákonů vyšlo celkem sto předpisů v dvaceti devíti částkách. Sbírka zákonů se nesla stejně jako předchozí měsíce ve znamení podzákonných pravidel. Opět jako obvykle menšinu tvoří jen tři zcela nové zákony a čtyři úplná znění dříve měněných zákonů. Zbytek jsou další novelizace zákonů a daleko největší množství tvoří podzákonné předpisy.

DALŠÍ PODÍLY Z VÝNOSŮ NĚKTERÝCH DANÍ předává krajům hned první předpis v první částce. Z dosavadních 3,1 % získávají hned 8,92 % z daně z přidané hodnoty, z daně z příjmů zaměstnanců a právnických osob a 5,352 % z daně z příjmů podnikajících fyzických osob. Oplátkou za to však na kraje přešly další regionální kompetence, takže sice vzrostl objem rozpočtů, ale úměrně tomu zřejmě budou muset vzrůst i výdaje. To už však stát neovlivní. Největší podíl z krajů získaly střední Čechy, přes 13 %. Kromě krajů si polepšil například i Státní fond dopravní infrastruktury, který místo dnešních 20 % bude mít 90 % ze spotřební daně z uhlovodíkových paliv a minerálních olejů.

Od 6. ledna je účinný nový zákon o některých opatřeních k Irácké republice. Podstatou zákona je zmrazení majetku prominentů tamního bývalého režimu, zákaz obchodování s kulturním dědictvím, které bylo odcizeno během války, zákaz nakládání se státním iráckým majetkem, který se na našem území nacházel před 22. květnem 2004 (a to včetně exekuce) a dále do konce roku 2007 zákaz exekuce na Irákem vyváženou ropu a zemní plyn a na zisky z jejich prodeje. Při porušení zákazu hrozí pokuta půl milionu a v případě právnických osob až pět milionů korun.

Úplné znění zákona o občanských průkazech a zákona o cestovních dokladech je vyhlášeno v sedmé částce. Oba předpisy v loňském roce podstoupily rozsáhlé novelizace.

Velmi rozsáhlou novelu vyhlášky Ministerstva životního prostředí, která provádí zákon o odpadech, obsahuje osmá částka. Novela mění technické požadavky na skládky, na sběrny autovraků a další. Součástí novely je i mnoho nových tiskopisů, např. je nově upraveno potvrzení o převzetí autovraku atd. Drobné změny na šesti místech zaznamenala také vyhláška o ovzduší.

NOVELU VYHLÁŠKY O POSKYTOVÁNÍ ÚDAJŮ Z KATASTRU NEMOVITOSTÍ najdete v desáté částce. Poplatek za kopii katastrální mapy ve formátu A4 činí 100 Kč za stránku a dále poplatek za srovnávací analýzu popisných informací parcel podle dřívějších evidencí je 300 Kč za každých dvacet parcel. V desáté částce byla Ústavním soudem zrušena část trestního řádu, a to ustanovení o tom, že pořádková pokuta (max. 50 000 Kč) uložená orgánem v řízení před podáním obžaloby není přezkoumána soudcem, ale jen dozorujícím státním zástupcem. Ustanovení je v rozporu s právem na soudní přezkum rozhodnutí trestní povahy. Bude však zrušeno až od letošního října. To mají být do té doby i nadále odpírána základní lidská práva? Ústavní soud podle zákona nemůže odkládat účinnost svého rozhodnutí, neboť je-li shledána protiústavnost rušeného předpisu, potom není důvod jeho zrušení odkládat. Rozhodnutí Ústavního soudu není již nikým přezkoumatelné, a tudíž proti němu není obrany. V individuálních případech je možné podat takzvanou evropskou ústavní žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva, avšak ten nemůže rušit žádné české předpisy ani individuální rozhodnutí.

MINISTR PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ VYHLAŠUJE PRŮMĚRNOU MZDU v národním hospodářství za první tři čtvrtletí loňského roku ve třinácté částce. Tehdy byla průměrná mzda 17 418 Kč hrubého. Mzda je stanovena jen pro účely zákona o zaměstnanosti a tedy nelze její výší argumentovat v jiných případech. Zákon o zaměstnanosti od této výše odvíjí horní hranici příspěvku na pracovní místo v chráněné dílně, na zaměstnávání osob se zdravotním postižením a na společensky účelné pracovní místo.

Zákon o azylu doznává na čtyřicet změn, které přináší jeho novela v částce patnáct. Znovu a lépe formuluje některá práva, např. právo na styk s Úřadem vysokého komisaře pro uprchlíky, právo na styk s osobou, která žadateli o azyl poskytuje právní pomoc, právo na sloučení rodin včetně dětí a prarodičů a dalších blízkých (s výjimkou dalších manželek v polygamním manželství), právo na dopravení zdarma od hranic do azylového střediska apod.

NOVELA OBČANSKÉHO SOUDNÍHO ŘÁDU, kterou nabízí částka 16 Sbírky zákonů, přináší k prvnímu dubnu letošního roku řadu novinek. Nejde přitom o aprílový vtip, zákonodárce nežertoval. Navrhovatel předběžného opatření musí spolu s návrhem složit 50 000 Kč jako zálohu na případnou náhradu škody, kterou svým návrhem může způsobit. V obchodních věcech kauce bude dvojnásobná. Kauci nebude nutné skládat jen ve výjimečných případech, například z důvodu sociální slabosti navrhovatele. Vyhlašovat předběžné opatření lze nově i přímo na tom místě, které je předmětem předběžného opatření. Může se tedy stát, že jednoho dne u vašich dveří zazvoní soudce a usnesení vám hlasitě přečte. Tím okamžikem jste povinni se podle něj řídit, přestože písemné vyhotovení obdržíte až za tři dny.

Pokud předběžné opatření bylo nesprávné (navazující řízení neskončilo rozhodnutím, které by bylo v souladu s předběžným opatřením) a jeho uplatněním někomu vznikla škoda, potom se poškozený může domáhat žalobou náhrady škody po navrhovateli předběžného opatření. Škoda se nahrazuje zejména složenou kaucí. Žalobu je nutné podat do půl roku od zániku předběžného opatření, neboť poté neuplatněné právo zaniká.

Novela občanského soudního řádu však přináší i další novinky. Dosud si soud předběžné právní stanovisko k žalobě ponechával pro sebe. Nyní soud vždy před jednáním "ve věci samé" bude muset usilovat o smír, přičemž bude povinen vyložit právní úpravu včetně konstantní judikatury Nejvyššího soudu a popřípadě též bude za ně formulovat možné návrhy na smír. Dosud soud nechával veškerou iniciativu na stranách sporu.

Soud by měl spor rozhodnout zpravidla při prvním jednání. Pokud však vidí, že žalobce i žalovaný nemají připravené argumenty, může je nově předvolat k jakémusi předběžnému, přípravnému jednání, během něhož je poučí o tom, jaká tvrzení a jaké důkazy je třeba do příště doplnit a navrhnout.

Transparentnost soudního procesu se má zvýšit i tím, že po proběhlém dokazování musí soudce shrnout to, co je mezi stranami nesporné, co je dokázané a co zůstalo pochybné. Dosud měl soud poučit o tom, co je třeba doplnit, jen tehdy, když na předmět sporu měl jiný právní názor. Soudci tuto povinnost však zhusta zanedbávají, takže účastník řízení proto ne vždy věděl, na čem je, zda ještě má navrhovat další důkazy nebo zda to už stačí. Pokud soudce tuto povinnost zanedbá v řízení v prvním stupni, bude nově možné tato tvrzení přednést i v odvolacím řízení. Dosud to nešlo.

Kromě občanského soudního řádu se v téže částce ocitla i rozsáhlá novela zákona o nakládání se surovými diamanty. V zákoně došlo k sedmdesáti sedmi změnám, přičemž některé jsou spíše jen formulační, jiné přinášejí celé nové partie. Předseda vlády byl zmocněn k vyhlášení úplného znění ve sbírce. Zajímavé je, že k tomuto zákonu byla připojena novela zákona o veřejných zakázkách, ačkoliv se surovými diamanty nikterak nesouvisí. Změna v pravidlech veřejných zakázek spočívá v tom, že bude možné kromě standardních veřejných zakázek také zadávat tzv. koncese. Ty přitom budou fungovat jako odměna za zhotovení veřejné zakázky místo peněz. Držitel koncese bude moci předmět veřejné zakázky používat po dobu trvání koncese.

Milovníci kuriozit ve Sbírce zákonů by neměli přehlédnout novelu zákona o investičních pobídkách spočívající v doplnění pouhé čárky coby interpunkčního znaménka. Novela je posledním příspěvkem částky šestnáct.

Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti kvůli pracovnímu úrazu či nemoci z povolání a výživa pozůstalým po zaměstnanci přiznaná podle zákoníku práce vzroste o 5,4 %. Zvýšení se týká náhrad přiznaných před rokem 2005. Tak praví nařízení vlády v částce 18.

V částce 22 vyšlo úplné znění zákona o daních z příjmů. Tento předpis jen v posledních pěti letech utrpěl 38 novelizací, z toho v posledním roce plných dvanáct. Doufejme, že zákon nějaký čas vydrží beze změny.

NOVELA AUTORSKÉHO ZÁKONA, známá jako "hoteliérská", vyšla v následující částce. Je výsledkem účinného lobbingu zejména hoteliérů, kteří v reakci na nemravné snahy kolektivních správců autorských práv prosadili novelu, která se v právním státu děje pomocí soudního výkladu. Spor byl o to, zda televize nebo rozhlasový přijímač v hotelovém pokoji umožňuje soukromé užití, nebo zda je to spíše už sdělování veřejnosti. Rozum dá, že hotelový pokoj není veřejnosti přístupný. Jak komu. Takže nyní to máme v zákoně černé na bílém. Podobně bylo nutno říci zřetelně, že společná televizní anténa pro více bytů není přenosem autorského díla dalším osobám.

Příspěvkové organizace územních samospráv se konečně dočkaly vyhlášky o závodním stravování. Zatímco státní organizace již mnoho let mají svůj nový předpis, příspěvkové organizace obcí a krajů se dosud řídily dávno překonanou vyhláškou z osmdesátých let.

Únorovou Sbírku zákonů uzavírá částka přinášející kontroverzní novelu zákona o střetu zájmů, jíž se rozšířila působnost zákona i na zastupitele obcí a krajů. Zákon se týká zejména předkládání každoročního přehledu příjmů a darů. Zastupitelé krajů a obcí tento přehled budou odevzdávat tam, kde působí. Přehledy jsou přitom veřejně přístupné.

Posledním únorovým předpisem je doplněk nařízení vlády, jímž jsou stanoveny volné živnosti. Péče o spisový materiál se z dosud volné živnosti stane koncesovanou živností. Živnost navazuje na vloni publikovaný zákon o archivnictví a spisové službě, který se do jisté míry týká i podnikatelů. Další živností, jíž se týká změna, je provozování poštovních a zahraničních poštovních služeb. Tato dosud koncesovaná živnost se naopak přesouvá do oboru vázaných živností. Změny jsou účinné od dubna.


spolupracovník Ekonoma

Související