Ačkoli se zákon změnil, Brusel DPH prošetří

Rozhodnutí poslanců, kteří v pátek osvobodili všechny jazykové školy od placení vyšší sazby DPH, nezastaví prošetřování stížnosti, kterou k Evropské komisi podala soukromá ostravská jazyková škola Slůně. Té se nelíbilo právě to, co novela zákona napravila - že veřejné a soukromé jazykové školy platí DPH rozdílně. Ty první nemusely platit vůbec, ty druhé 19 procent.
"Šetření začalo, komise má rok na to, aby zveřejnila výsledek. A v době šetření už nejde stížnost stáhnout," uvedl ředitel školy Slůně Petr Pasek. "Myslím, že právě naše žádost byla pro rozhodnutí, zda DPH pro jazykové školy zrušit, velmi důležitá," dodal.
Podle něj bude rozhodnutí Evropské komise důležité pro to, zda ostravská škola bude po státu požadovat odškodnění.
Osvobození jazykových škol od DPH, jež bylo přijato, navrhl poslanec Jan Mládek. Argumentoval mimo jiné tím, že směrnice Evropské komise umožňuje členským státům unie odpustit DPH ve školství u zařízení zřizovaných státem, krajem nebo obcí. Směrnice také říká, že osvobození od daně nesmí narušit hospodářskou soutěž. "Je to podpora výuky cizích jazyků, jde o konkurenceschopnost české ekonomiky, která se bez znalosti cizích jazyků neobejde," uvedl před poslanci Mládek.
Osvobození jazykových škol od DPH musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. "Pokud se to podaří do začátku září, můžeme o devatenáct procent snížit ceny kursů," dodal Pasek.
V Česku je 35 veřejných jazykových škol, které zřizují kraje nebo města, a několik stovek soukromých jazykových škol. DPH neplatí soukromé školy například ve Francii, Itálii, Německu nebo Španělsku.