Policie odložila Kalouskův případ

Policie nedokázala rozplést okolnosti, za nichž rodina předsedy lidovců Miroslava Kalouska před lety získala dvousetmetrový apartmán v pražské čtvrti Veleslavín. Oficiální verdikt několikaměsíčního vyšetřování zní: podezření z trestného činu nebylo prokázáno. "Případ se na pokyn státního zástupce odložil," potvrdil ředitel finanční policie Vladimír Zimmel.
HN před čtvrt rokem informovaly, že pražský byt původně financoval Kalouskův přítel, obchodník se zbraněmi Richard Háva. Apartmán stál na konci devadesátých let 6,5 miliónu korun.

Roky se mlčelo, až přišla krize

Miroslav Kalousek roky odmítal zveřejnit, za jakých okolností se do bytu v roce 2000 spolu se svou rodinou nastěhoval. Jisté bylo až donedávna jen to, že byt je podle katastru nemovitostí a kupní smlouvy napsaný na Kalouskova švagra, dnes už mrtvého podnikatele Lubomíra Kašáka. Letos v únoru, poté, co Kalousek musel kvůli vládní krizi začít vysvětlovat původ svého jmění, manželka šéfa lidovců uvedla, že byt vlastní ona, a to díky operaci s rodinnou směnkou.
Na začátku příběhu s bytem ale stál zbrojař Háva, který byt ve Veleslavíně původně koupil. Následně jej prodal Kalouskovu švagrovi, který podle veřejně dostupných listin složil 6,5 miliónu korun za byt v červnu 1999. Jen o den dříve přitom vystavil své sestře, Kalouskově ženě, směnku na stejnou částku, tedy 6,5 miliónu korun. Poté, co Kašák zemřel, se majitelkou apartmánu oficiálně stala Kalouskova manželka. Byt získala od vdovy po bratrovi do třetice za stejnou sumu - 6,5 miliónu. Kalousková za byt neplatila, obě ženy operaci vyřešily započtením směnky z roku 1999.
Zapojení Richarda Hávy do operace s bytem znovu vrátilo do hry otázku, zda švagr Kašák nevystupoval jako majitel bytu jen "naoko" a ve skutečnosti nemovitost od počátku nepatřila Kalouskovým, kteří ji financovali z neznámých peněz. Šéf lidovců takovou variantu opakovaně odmítl. "Že to celé platil Háva, je nesmysl," prohlásil.

Neštěstí kopií, říká policie

Policie nyní konstatovala, že toto podezření se nepodařilo prokázat. Vyšetřování zkomplikovala mimo jiné skutečnost, že policie měla po letech k dispozici už jen kopii směnky. Z ní už nelze zpětně odhalit například to, kdy byla vystavena, k ničemu nejsou ani grafologické posudky.
"To je neštěstí kopií, tam to může být tak, jako tak," podotkl náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně.
Miroslav Kalousek později sám uznal, že spojení bytu jeho rodiny a podnikatele Hávy nebylo šťastné. Kalousek byl totiž s Hávou roky v kontaktu jako státní úředník zodpovědný za armádní finance. "Neříkám, že to je vrchol politické prozíravosti. Asi bych už to dnes udělal jinak," komentoval spojení bytu s Hávovými penězi Kalousek, který dodnes trvá na tom, že transakce byla v naprostém pořádku.
Šéf lidovců kvůli kauze veleslavínského bytu také odstoupil z postu předsedy vlivného rozpočtového výboru sněmovny. Bylo to v době, kdy se objevilo podezření, že jeho žena řádně nezdanila "bytovou" transakci se směnkou.