Šéf Penty před soud nepůjde

Šéf jedné z nejsilnějších finančních skupin - Marek Dospiva z Penty - už má jistotu, že kvůli pět let starému převzetí Lázní Jáchymov nepůjde před soud.
Státní zástupkyně nevyhověla žádosti policie, která počátkem června navrhla, aby se finančník Dospiva před soudem zodpovídal z obvinění, že spáchal trestný čin porušování závazných pravidel hospodářského styku. Žalobkyně dospěla k závěru, že Dospiva žádný trestný čin nespáchal.
"Od počátku tvrdíme, že obvinění nemají reálný právní ani ekonomický základ. Jsme rádi, že státní zastupitelství toto potvrdilo a vyšetřování definitivně ukončilo v náš prospěch," komentoval postoj státní zástupkyně sám Marek Dospiva.

Jak přišla Penta k jáchymovským lázním

Finanční skupina Penta ovládla jáchymovské lázně během finančních operací s Karlem Takáčem, majitelem zkrachovalé společnosti KTP Quantum, která vylákala od klientů bezmála čtyři miliardy korun.
Takáčovi, který je dodnes stíhán, před pěti lety Lázně Jáchymov patřily, ale náchodský podnikatel se dostal kvůli svým dalším aktivitám do finanční tísně a půjčil si od Penty osmdesát miliónů korun. Jako zástavu nabídl majoritní podíl akcií Lázně Jáchymov, které mají tržní hodnotu kolem osmi set miliónů korun.
Několik měsíců předtím, než vypršela splatnost úvěru, převedli finančníci z Penty akcie Lázní Jáchymov na svou spřízněnou společnost. S argumentem, že byla ohrožena její investice.
"KTP Quantum začalo svými obchody poškozovat přímo lázně, protože poskytovalo půjčky společnostem ze své skupiny. Byli jsme nuceni ochránit svůj majetek," hájil postup Penty Marek Dospiva.

Využili jenom mé tísně, tvrdí Takáč

Karel Takáč ale tvrdil, že Penta jen využila toho, že byl v tísni. Před dvěma lety v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že Dospivově společnosti šlo od počátku o výhodné převzetí lázní.
Policie se domnívala, že finanční skupina Penta měla k dispozici neveřejné informace o skutečné hospodářské situaci Takáčových firem a musela vědět, že jejich majitel je na hranici krachu a úvěr nedokáže splatit.
Žalobkyně ale nakonec konstatovala, že takový postup nebyl ze strany Penty trestným činem. Navíc vzala při svém rozhodnutí v úvahu, že Takáč sám souhlasil se zastavením akcií Lázní Jáchymov a úvěr nesplácel.
Česko-slovenská finanční skupina Penta vstoupila na český trh před pěti lety. Kvůli svým tvrdým metodám si její představitelé už ze Slovenska přivezli přezdívku "žraloci od Dunaje".
Případ s Lázněmi Jáchymov byl ale jedinou transakcí, kvůli níž měla skupina potíže s českými úřady.

Penta: významný hráč na českém trhu

Co je penta
Česko-slovenská investiční a finanční skupina se sídlem na Kypru.
Specializuje se na obchod s pohledávkami, strategické investice a restrukturalizaci podniků, které pak prodává.
Její tržní hodnota převyšuje deset miliard korun, v dceřiných společnostech zaměstnává 12 tisíc lidí.
Komu patří a Co Jí patří
Pentu vlastní pět podnikatelů, lídrem skupiny je Marek Dospiva.
Penta ovládá Lázně Jáchymov, Severomoravské vodovody a kanalizace, strojírny a síť lékáren.
Loni v prosinci skupina koupila od Michala Horáčka sázkovou kancelář Fortuna.
ČíM také ještě proslula
Penta si stěžuje v Bruselu na průběh prodeje státního podílu OKD, kdy navrhla nejvyšší cenu, ale podnik nezískala. Penta je přesvědčena, že privatizace nebyla regulérní.
Nyní chce právně zpochybnit také tendr na privatizaci firmy Vítkovice Steel. Ze soutěže byla vyřazena ještě před otevíráním obálek. Neuspěla, přestože nabídla absolutně nejvyšší sumu převyšující devět miliard korun.
Jméno Penty figuruje také v zatím nevyřešeném případu nejvyššího úplatku v Česku. Skupina ohlásila, že po ní tři moravští podnikatelé požadovali 50 miliónů korun za zvýhodnění na tuzemském vodárenském trhu. Podnikatelé, kteří byli obviněni, korupci popírají.