Zákon dál nahrává podezřelým

Nedokonalý služební zákon nahrává zločinným policistům. Už léta. Politici se však stále nemohou dohodnout na nové podobě předpisu, která by policistům podezřelým ze zločinů zabránila, aby do civilu odcházeli s vysokým odchodným a rentou. Zatím poslední verzi mají podle plánu poslanci projednávat dnes.
Když policisté z útvaru na odhalování organizovaného zločinu začali sledovat kuplíře, kteří do Česka přiváželi ženy z Ukrajiny, narazili na vazby, které mířily přímo do policie. Vše totiž nasvědčuje tomu, že se zločineckým spolkem spolupracoval velitel pobočky cizinecké policie v Rakovníku. Detektivové proto na podezřelého důstojníka upozornili inspekci ministra vnitra, která jako jediná může zločiny v policejních řadách vyšetřovat. Než se však podařilo policistu obvinit, sám podal výpověď. "Požádal o uvolnění ze služebního poměru, a tak odchází se všemi náležitostmi," potvrdila mluvčí oblastní cizinecké policie Nela Gajdušková.

Díry, které není těžké najít

Je to poslední názorná ukázka toho, jak lehce je možné děravý zákon přelstít. Důstojník cizinecké policie využil jednoduché finty. Jakmile se dozvěděl, že se kolem něj stahuje smyčka, ohlásil odchod. Jelikož odešel jako bezúhonný příslušník, nemohli mu jeho nadřízení odměny, které v celkovém součtu dosahují statisíců korun, vzít.
Z pohledu práva mají totiž podezřelí a vyšetřovaní policisté čistý štít až do okamžiku, kdy je soud odsoudí a rozsudek nabude právní moci. A soudní líčení se v Česku mnohdy táhnou léta. Někteří velitelé podřízené vyhodí ještě před konečným verdiktem, kvůli nejednoznačnému výkladu zákona ale mají odcházející policisté velkou šanci případný soud o platnost výpovědi vyhrát.
Zatím poslední návrh služebního zákona pochází z dílny úředníků Ministerstva vnitra. Jde o kompromis přelomového služebního zákona, který měl začít platit už na začátku letošního roku a jenž poslanci na poslední chvíli odložili. Ministerský zákon by měl kromě jiného zvýšit platy policistů o čtyři tisíce korun měsíčně.

"Změna nebyla možná"

Kromě toho má zacelit díru s odchodným. "Novela zákona o služebním poměru má zabránit tomu, aby podezřelí policisté inkasovali na cestu z resortu veškeré výsluhy," řekl v minulých dnech ministr vnitra František Bublan. Jenže jak bude vypadat konečná podoba zákona, se dá dnes těžko odhadnout. Poslanci se už před prvním čtením nechali slyšet, že jej přetvoří. "S předsedy jednotlivých klubů jsme se dohodli, že jej pustíme do dalšího čtení, ale že jej následně pořádně upravíme," slibuje zpravodaj zákona Pavel Severa (KDU-ČSL). Podle svých slov chtějí upřesnit i paragrafy týkající se odchodu podezřelých policistů.
Byli to přitom právě lidovci, kteří se na konci loňského roku zasadili, aby byla platnost zcela nového služebního zákona, který měl začít platit od nového roku, odložena na neurčito.
Politikům z KDU-ČSL se nelíbila především výše odchodného a rent, které by odcházející policisté dostávali. Argumentovali tím, že na vysoké výsluhy dosáhnou stejně jen "esenbáci" - policisté, kteří sloužili ještě za minulého režimu. Odložený zákon ovšem obsahoval i pojistky: pokud by policista ve službě selhal, musel by odejít, aniž by dostal odchodné.
"Od roku 1998 tady nebyla politická vůle ministrů vnitra ten problém řešit. Když platila opoziční smlouva, nemělo to šanci projít. Když byl ministrem vnitra Gross, také to nemělo šanci," odpovídá Severa na dotaz, proč se jeho strana alespoň nepokusila chybný zákon opravit sama.


Kdo z policistů také odešel s odměnami

Náměstek pražské policie Miroslav Platil si na začátku června podal žádost o odchod do civilu. Reagoval tak na vyšetřování jeho vztahu s bývalým fotbalovým bossem Petrem Machem, který zveřejnil, že mu platil dovolené a půjčoval milióny.
Čtyři důstojníci karlovarské policie, kteří kryli svého kolegu Jana Budíka podezřelého z loupeže, odešli dobrovolně do civilu a dostali odchodné ve výši až šestinásobku platu a k tomu pravidelnou rentu až čtyřicet procent z jejich někdejší mzdy.
Policista Václav Filipec, přezdívaný Mlátička ze Studénky, byl odsouzen za brutální napadení cyklisty. Ještě předtím, než verdikt nabyl právní moci, ale požádal o uvolnění do civilu a získal veškeré odměny.
Podplukovník z útvaru na odhalování organizovaného zločinu Jiří Pavlík byl obviněn za vynášení tajných informací do podsvětí. I on si včas podal žádost a získal odchodné a rentu.