Od 1. července se změní hlavně sazby spotřební daně. Netýkají se jen cigaret, ale i doutníků a tabáku. Daň se přitom nezvýší naráz, nýbrž ve dvou vlnách: K letošnímu 1. červenci a poté k 1. dubnu 2006.
Novela dále zavádí nové termíny. Například "výrobu" dosavadní zákon neupravoval, což v praxi mnohdy způsobovalo problémy.
Rozšířila se definice daňového skladu, zavedl se institut daňového zástupce a daňového zástupce pro zasílání vybraných výrobků.
Předpis upravuje podmínky pro ručení při zajištění daně a mění i některé povinnosti při vystavování daňových dokladů. Nebude totiž nutné uvádět údaje o výši celkové ceny výrobků včetně spotřební daně, ale napíše se suma daně celkem.
Novinkou je vymezení "malých výrobců vína", tedy osob, které vyrábějí takzvané tiché víno, a za rok ho nevyrobí více než tisíc hektolitrů. Ti nebudou muset podávat daňové hlášení, pokud jim nevznikne povinnost přiznat daň a zaplatit ji.
Množství změn novela přinese konkrétním vybraným výrobkům. (les)

Na taxikáře přísněji než na jiné řidiče
Novela zákona o silniční dopravě zpřísňuje podmínky pro provozování taxislužby. Nepoctivým taxikářům budou moci kontroloři na místě odebrat průkaz způsobilosti, bez kterého nemohou jezdit. Za jízdu bez dokladu jim hrozí pokuta až 750 tisíc korun.
Nově bude definovaná také podmínka spolehlivosti. Tu nesplní řidič, který spáchá tři a více vážných dopravních přestupků nebo opakovaně poruší předpisy pro taxislužbu. Za vážný dopravní přestupek se přitom považuje například průjezd křižovatky na červenou, nedání přednosti v jízdě, předjíždění na přechodu.
Díky registru dopravců nepoctivý taxikář nebude moci vykonávat profesi ani v jiném městě. Úředníci tam budou vědět, že už porušil předpisy, a nevydají mu potřebná povolení.
Ve vozech budou muset mít taxikáři úředně ověřený zaplombovaný taxametr s tiskárnou a paměťovou jednotkou. Taxislužbu bude možné provozovat jen s vozidlem, které je k tomuto účelu evidované.
Taxikářům se zdá zákon příliš tvrdý. Vadí jim, že je na ně přísnější než na jiné řidiče z povolání. (les)

Kolkování: Celníci prodlouží úřední dobu
Na zvýšený nápor se v souvislosti ze zavedením kolkování lihovin od zítřka připravuje v Česku všech více než 40 celních úřadů. V pátek budou úřadovat až do 22 hodin a po oba víkendové dny od 8 do 16 hodin.
Výrobci, dovozci a prodejci lihovin totiž musí provést k zítřejšímu datu inventuru veškerých zásob. Zápis je pak nutné přinést do konce července celnímu úřadu. Je ale zřejmé, že většina přijde hned v prvních dnech.
Zítřkem počínaje totiž bez potvrzení inventur celníky nesmí nikdo prodat z nekolkovaných zásob ani láhev. A těch kolkovaných bude zpočátku na trhu od dodavatelů jen minimum.
Staré nekolkované láhve sice bude možné doprodávat do konce roku, na prodejním dokladu však bude nutné uvést, že pocházejí z inventarizovaných zásob.
Kolek musí mít všechny nově vyrobené či dovezené lihoviny s obsahem alkoholu od patnácti procent a v balení od dvou decilitrů. Kolek nebudou muset nést lihoviny z pěstitelského pálení ovoce či láhve dovezené pro osobní spotřebu či jako dar a podobně. (pet)

U pokladen musí být povinná vývěska
Přestože na pořízení registrační pokladny dává zákon dost času, předpis by podnikatelé neměli brát na lehkou váhu. Přináší totiž řadu povinností, které podnikatelé musí plnit již od pátku.
Pokladnu si budou muset pořídit maloobchodní prodejci a podnikatelé, kteří provozují hostinskou činnost. Pokud takový podnikatel vlastní jakoukoliv elektronickou pokladnu, jež tiskne pokladní blok, je povinen v provozovně umístit upozornění o tom, že musí vystavit a předat zákazníkovi potvrzení o platbě za zboží či službu, a to s tímto textem: "Zákon o registračních pokladnách ukládá prodávajícímu povinnost předat o provedené platbě pokladní blok vystavený pokladnou tohoto pokladního místa nebo očíslovaný paragon, popřípadě pokladní blok vystavený záložní pokladnou, v případě její poruchy".
Ti, kteří elektronickou pokladnu ještě nevlastní, žádnou vývěsku vyrábět nemusí a se splněním povinností mohou počkat. Mají čas konce roku 2006.
Výrobci nebo dovozci registračních pokladen mohou od pátku podávat Ministerstvu financí návrh na certifikaci určitého typu pokladny. (les)

V pracovním právu jsou významné změny
K prvnímu červenci se zřizuje Státní úřad inspekce práce se sídlem v Opavě a jemu podřízených osm oblastních inspektorátů práce. Přecházejí na ně některé kontrolní kompetence úřadů práce. Inspektoři budou kontrolovat, jak zaměstnavatelé dodržují zásady bezpečnosti práce, náhrady zaměstnancům nebo délku pracovní doby. Zároveň budou poskytovat bezplatné poradenství zaměstnavatelům. Při nedodržení zákonů a kolektivních smluv hrozí až dvoumiliónová pokuta, což je podstatné navýšení oproti současnosti.
Zaměstnavatelé by neměli opomenout ani novelu zákona o kolektivním vyjednávání.
Podle ní budou vyšší kolektivní smlouvy závazné pro ostatní firmy, které zaměstnávají více než dvacet zaměstnanců. Na firmy v konkursu nebo na společnosti, které zaměstnávají více než polovinu lidí se zdravotním postižením, se bude vztahovat výjimka.
Cílem novely zákona je zamezit tomu, aby firmy získávaly lepší postavení na trhu na úkor svých zaměstnanců. Podle Hospodářské komory České republiky však opozice chystá stížnost k Ústavnímu soudu. (les, běl)

Zápisy do obchodního rejstříku se zrychlí
Vznik firmy či změny ve vedení společnosti by se v obchodním rejstříku měly objevit rychleji.
Počínaje zítřkem začne platit novela obchodního zákoníku, která kromě dalších věcí především urychluje zápisy a zpřesňuje, jaké doklady musí podnikatelé soudům dodat.
Od 1. července musí být zápis proveden do deseti dnů, pokud to však soud nestihne, dojde k automatickému zápisu. Za rok by se měl termín dokonce zkrátit na pět dní.
Značnou měrou k tomu přispějí formuláře, které budou vypadat stejně u všech rejstříkových soudů. Ty jsou již nyní dostupné na internetu spolu se seznamem požadovaných příloh. Změny zaznamenala také procesní stránka zápisu, kdy se posílila úloha notářů.
Druhou významnou novinkou, kterou předpis přinesl, je takzvané vyvlastnění minoritních akcionářů. Vlastník minimálně devadesáti procent akcií společnosti může na valné hromadě rozhodnout o vytěsnění (nuceném odkupu, vyvlastnění) zbývajících spolumajitelů za úplatu podle znaleckého posudku. (les)