Za bombu v chatě trest nepadl

Česká justice znovu upřesňovala hranice, za něž lidé nemohou zajít při ochraně vlastního majetku.
Pardubický okresní soudce Jan Šlosar včera stál před nesnadným rozhodnutím: jak potrestat chataře, který po opakovaných vloupáních do chaty nastražil na zloděje výbušninu?
Nakonec jej potrestal tak, že žádný trest neudělil.
František Muzikant chtěl ochránit svůj majetek. Sestrojil z kovové trubky a rozbušky výbušninu a schoval ji pod podlahu dřevníku své chaty v Rábech na Pardubicku. V prosinci loňského roku se v jeho kůlně ozvala rána. Na podlaze zůstal v krvi ležet Jiří Pospíšil, který chtěl Muzikantovu chatu vykrást.
Exploze mu roztříštila levou nohu, lékaři mu ji museli pod kolenem amputovat. "Čekal jsem, že to způsobí ránu. Dal jsem to tam ve víře, že se nemůže nic stát. Pana Pospíšila je mi líto, je to tragédie," kál se u soudu Muzikant, jehož státní zástupce obžaloval z ublížení na zdraví. Pospíšil k soudu včera nepřišel. Už v dubnu jej ale jiný soud shledal vinným z krádeže. Kvůli zranění, které mu způsobil výbušný systém, ale od potrestání upustil.
A obdobně rozhodl včera i Šlosar. "Dospěl jsem k závěru, že postačuje případ projednat před soudem, aniž by bylo třeba muže dál kriminalizovat," řekl soudce.
Jinými slovy: chatař spáchal trestný čin, ale už projednávání v soudní síni a výslechy na policii jej dostatečně potrestaly. Ke shovívavějšímu trestu mu pomohlo také to, že projevil lítost, nikdy neměl problémy se zákonem a ve svém okolí je považován za slušného člověka.
"Větší díl odpovědnosti nese zloděj, který v nočních hodinách přelezl dva ploty. Jistý díl odpovědnosti ovšem nese i majitel chaty. Mohlo by to totiž skončit tím, že někdo bude svůj majetek chránit nášlapnými minami," vysvětlil svůj pohled Šlosar.
O obdobném případu bude v nejbližší době rozhodovat i plzeňská justice. Šestasedmdesátiletému Oldřichu Doskočilovi vykradli jeho chatu v posledních čtrnácti letech patnáctkrát. Proto se rozhodl, že na zloděje nalíčí samostříl. Šíp zranil loni v listopadu šestadvacetiletého zloděje, jenž se jeho chatu pokoušel vykrást. I tentokrát státní zástupce chataře obžaloval. Z ublížení na zdraví a nedovolené ozbrojování. Doskočil nicméně trvá na tom, že při ochraně majetku postupoval správně. "Chránil jsem si jen svůj majetek, když to tento stát nedokáže."
Policejní statistiky mu dávají za pravdu. Jenom loni chataři ohlásili 8452 vloupání, což znamená, že zloději vykradli třiadvacet chat denně. Policistům se podařilo objasnit jen každý třetí případ. Ještě horší je bilance škod: zločinci ukradli a zničili věci za 174 miliónů korun, zabavit se jim povedlo jen majetek za necelý milión.
Chataři, kteří se rozhodnou svůj majetek chránit nebezpečnými pastmi, každopádně nemohou počítat s větším zastáním ani v budoucnu. V novém trestním zákoně, který v těchto dnech projednávají poslanci, se počítá s tím, že lidé, kteří se postaví útočníkovi a ve stresu obranu přeženou, nebudou trestáni. U chatařů to platit nebude. "Největší nebezpečnost jejich jednání je v tom, že by mohli být zraněni lidé, kteří nějaké špatné úmysly vůbec neměli," nechal se slyšet autor zákona Pavel Šámal.