Nové dokumenty nahrávají Diagu

Právník firmy Diag Human, která požaduje od státu odškodné za zmařené obchody s krví, přišel s novými dokumenty, které podle zjištění HN mohou zhoršit pozici státu v právě vrcholícím arbitrážním sporu.
Stát už přitom nemůže spor, v němž jde o šest miliard a který se táhne třináct let, vyhrát. Rozhodci už jednou konstatovali, že firma byla před lety poškozena, když ji stát vytlačil z výnosného obchodu s krevními deriváty. Firmě pak přiřkli předběžné odškodnění 327 miliónů korun. Nyní už se hraje o to, zda tato částka bude konečná, nebo Diag získá ještě další část z požadovaných šesti miliard.
"Jsem přesvědčen, že nové listiny mohou ovlivnit názor rozhodců na celou kauzu," uvedl advokát firmy Jan Kalvoda, bývalý vicepremiér Klausových vlád.

Co má Diag nového

Nové dokumenty, s nimiž měly HN možnost se předběžně seznámit, potvrzují dosavadní stanoviska Diagu: firma přišla o zisky kvůli dopisu bývalého ministra zdravotnictví Martina Bojara, který v korespondenci s obchodním partnerem firmy označil Diag za podezřelou společnost. Nasvědčují tomu doklady vydané jednou z firem, jež tehdy s Diagem obchodovala. Stát dosud argumentoval tím, že vztahy Diagu s dalšími firmami skončily kvůli vzájemným sporům.
Právní zástupci státu nové informace k případu nekomentovali.
Obě strany nyní vyčkávají na znalecký posudek, který má určit, jak velká škoda firmě před lety vznikla. Posudek má společnost Ernst and Young vypracovat do půli července, pak zasedne rozhodčí tribunál a vynese definitivní verdikt. "Bez ohledu na částku v posudku trváme na tom, že firma na další peníze nemá nárok," řekl Jan Herda z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který nyní spor s Diagem vede.

Kdo za to může

Odpovědnost za prohraných 327 miliónů korun přitom nesou státní úředníci. Rozhodující chyba se stala, když Ministerstvo zdravotnictví spor s Diagem nehnalo před soud a rozhodlo se pro veřejný spor v rozhodčím řízení. "Bojarův výrok byl možná nešťastný, ale horší bylo, že stát nešel do soudního sporu," uvedl před časem místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Vlastimil Tlustý.
I pak ale úředníci vršili chybu na chybu. Exministryně Marie Součková podávala nekvalitní právní rozbory a konečný verdikt o odškodnění Diagu tak výrazně oddálila. Za každý další den si přitom Diag Human účtuje penále milión korun. Navíc ministryně odmítala případ předat Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který má podle zákona v takovýchto případech působit.
Marie Součková je však jediná, kdo byl v kauze obviněn. Policie ji stíhá právě za to, že odmítala vydat dokumenty ke sporu. Nadto bez výběrového řízení uzavřela na zastupování státu v kauze Diag smlouvu s právníkem Zdeňkem Nováčkem, jehož honorář měl činit deset miliónů korun.
Proti lidem, kteří stáli na počátku kauzy a rozhodli, že případ půjde mimo soudní řízení, policie nikdy nezasáhla.
Exministr Martin Bojar měl přitom k jediné větě, jež spor odstartovala, pádné důvody. Označil Diag za podezřelou společnost poté, co se pokusila ze země nezákonně vyvézt tuny látky, z níž lze snadno vyrobit narkotika. Posléze v rozporu s rozhodnutím ministerstva obchodovala s krevní plazmou.

Oč jde v případu Diag Human

Před třinácti lety tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar označil v obchodní korespondenci firmu Diag Human za podezřelou. Firma tvrdí, že ji tím vyřadil z výnosného obchodu s krví, a požaduje odškodné šest miliard.
Stát v polovině 90. let přistoupil na mimosoudní vyrovnání, což později označil za chybu. Rozhodci už konstatovali, že stát firmu poškodil a přiřkli jí předběžné odškodnění 327 miliónů korun.
Nyní musí rozhodci určit konečnou výši satisfakce. Stát se snaží prokázat, že na další peníze už firma nemá nárok.
Konečný verdikt celé měsíce oddalovala bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková, za což státu hrozí penále milión korun za den.