Poslanecká sněmovna schválila obecný zákon o referendu. Podle předlohy by se mohlo konat všelidové hlasování o zásadních věcech vnitřní nebo zahraniční politiky státu a rovněž o evropské ústavě. Naopak například o změnách daní, jmenování osob do různých funkcí či omezení ústavně zaručených práv a svobod by se plebiscit konat nemohl.


ODS chce dát zákon "k ledu"
Občanští demokraté však hodlají v Senátu zablokovat přijetí zákona. K přijetí ústavního zákona je zapotřebí třípětinové většiny všech přítomných senátorů. Jen ODS přitom drží téměř polovinu křesel, a sama tak může ústavní změny zablokovat. Veto Senátu by bylo pro předlohu konečné.


"Mám pocit, že Senát se k tomu postaví negativně," uvedl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Podotkl, že obecné referendum není v Senátu přijímáno dobře nejen občanskými demokraty. Navíc sněmovnou schválené snížení počtu těch, kteří mohou referendum navrhovat, povede podle Sobotky ke zneužívání všelidového hlasování. "Nedovedu si představit, že v této zemi budeme dvakrát do roka zatěžovat občany referendem. Nejsme Švýcarsko, kde na to jsou historicky zvyklí," připomněl Sobotka.


Přijetí zákona se nelíbí ani prezidentovi Václavu Klausovi. "Mám strach, že může být tento prvek nadměrně zneužíván," řekl televizi Prima. Podle České televize (ČT) prezident také uvedl, že si není jist, jestli je to "velké vítězství". "Já nejsem přívržencem přeměny parlamentní demokracie v lidové hlasování o všem možném i nemožném. Proto si myslím, že jsme měli mít cílená referenda," řekl ČT Klaus. Dodal, že celostátní referendum by nemělo být častěji než tak jednou za deset let.


Také stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) si myslí, že zákon není kvalitní: "Předložený sněmovní tisk trpěl četnými vadami. Například možností, že parlament kdykoli může výsledek referenda přehlasovat. To znamená, že výsledek referenda pro parlament jako takový není závazný."


Podobně se vyjádřil i poslanec ODS Miroslav Beneš. "Senát v žádném případě nebude skákat podle společné vůle ČSSD a komunistů," prohlásil.


Horní komora přijala z iniciativy senátorů ODS vlastní návrh ústavního zákona, který by umožnil uspořádat pouze referendum o evropské ústavě. Tuto předlohu teprve po letních prázdninách posoudí sněmovní výbory, dolní komora by o ní měla hlasovat na podzim.


Obecné referendum by mohlo iniciovat tři sta tisíc obyvatel
Návrh, který dolní komora schválila, předpokládá, že o vyhlášení referenda by rozhodoval prezident republiky, a to na návrh vlády, nebo nejméně 80 poslanců, či nejméně 33 senátorů. Návrh na vyhlášení referenda by mohlo iniciovat také nejméně 300.000 občanů, a to formou petice.


Vládní návrh původně počítal s tím, že referendum by kromě vlády mohlo iniciovat nejméně 101 poslanců, nebo 41 senátorů, či nejméně 500.000 občanů. Snížení těchto počtů navrhli komunisté.