Tažení proti pojišťovnám pokračuje

Vláda a sněmovna dnes definitivně rozhodnou o budoucnosti zdravotnictví v příštích dvou letech. Politici chtějí překonat finanční krizi zčásti mimořádnou dotací z rozpočtu a zčásti na účet zdravotních pojišťoven.
Ministři by se po čtrnáctidenním odkladu měli vrátit k dvaadvaceti krokům, které pro záchranu zdravotnických financí navrhuje ministryně Milada Emmerová. Materiál významně změnila jen ve dvou bodech.

Nové peníze nemocnicím

Ministerstvo už nepočítá s tím, že vydá vyhlášku, která by stanovila pro druhé pololetí ceny za lékařskou péči. Vydělají na tom nemocnice, kterým by pojišťovny měly platit stejně jako v prvním pololetí. Kliniky se tak mohou těšit na dotace, které budou o osm procent vyšší než před rokem. "Do konce roku se tím zvýší výdaje veřejného pojištění o dalších pět miliard," potvrzuje ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.
Vedle toho materiál obsahuje výpočet, podle kterého centralizovaný nákup léků a zdravotnického materiálu utlumí v příštím roce výdaje v systému o osm až třináct miliard. Pojišťovny pochybují, že se něco takového může podařit. "Tento záměr se nedá realizovat už z toho důvodu, že nerespektuje právní subjektivitu nemocnic," míní Gajdáček, podle něhož jde spíše o nostalgii úředníků po poměrech před rokem 1989.
Materiál Ministerstva zdravotnictví předpovídá, že do konce roku 2006 se zadlužení Všeobecné zdravotní pojišťovny sníží ze současných deseti miliard na šest a půl miliardy, zaměstnanecké pojišťovny budou bezpečně v černých číslech.
Svaz zdravotních pojišťoven naproti tomu předpovídá, že dluh dosáhne 20 miliard, z toho tři miliardy budou dlužit zaměstnanecké pojišťovny. VZP došla svými výpočty ke stejným závěrům.
Experti pojišťoven tvrdí, že takový propad není únosný. Už v první polovině příštího roku by totiž hrozilo, že VZP začne platit později než padesát dnů po splatnosti (tedy osmdesát dnů od přijetí faktury). Při takových termínech by začaly krachovat menší ordinace a to vládu donutí k dalším miliardovým dotacím.
"Dvacet miliard jsou ale jen očekávané dluhy pojišťoven, další peníze chybějí v nemocnicích," doplňuje Pavel Hroboň z VZP. Podle ministerské studie loni fakultní nemocnice platily dodavatelům v průměru 250 dnů od přijetí faktury. "Je tedy jasné, že za všechny jejich dluhy zpoždění pojišťoven nemůže," dodává Hroboň.

Větší kontrola státu

Situaci nemocnic budou dnes řešit i poslanci nad dvěma zákony. První z nich - o neziskových nemocnicích - zřejmě schválí sněmovna hlasy sociálních demokratů a komunistů. "Vidím, že je vůle tento návrh prohlasovat silou, ale nevěřím, že to může zdravotnickým financím přispět," komentoval náladu ve sněmovně poslanec Josef Janeček (KDU-ČSL).
Návrh stanovuje povinnost pojišťoven uzavřít smlouvu s každou nemocnicí, která změní svůj status na neziskovou organizaci.
Ještě přísnější státní dohled stanoví zákon o zdravotnických zařízeních, jehož věcný záměr má dnes schválit vláda. Podle materiálu od Emmerové budou o zařazení nemocnic i ordinací do veřejné sítě rozhodovat stát a kraje. Pojišťovny budou mít jen poradní hlas.
"Tím ztratíme jedinou možnost, jak snížit v příštím roce deficit," říká ředitel pojišťovny Metal Aliance Vladimír Kothera. Zrušením smluv s nekvalitními ústavy by prý šlo ušetřit až osm miliard.

Navržené úspory do roku 2006

Co pojišťovny chválí
Okamžitá dotace 3,8 miliardy korun od státu. Zvýšení plateb za státní pojištěnce o 2,3 miliardy. Nová dotace 2 miliardy na tzv. zdravotně-sociální lůžka. Nižší rabat za dražší léky podle vlády ušetří tři miliardy, podle pojišťoven jednu miliardu.
O čem pojišťovny pochybují
Stoprocentní přerozdělení pojistného od roku 2006 přidá VZP jednu miliardu. Centrální řízení nákupu léků a materiálu ušetří v roce 2006 8 až 13 miliard.
Co pojišťovny odmítají
Stát a kraje rozhodnou o tom, jak hustá má být síť zdravotnických zařízení - podle pojišťoven tím chce vláda zabránit, aby se přestalo platit zbytečným klinikám. Nová léková vyhláška zvýší výdaje na léky do konce roku 2005 o miliardu. Podle pojišťoven to bude o pět miliard. Prodloužení platnosti vyhlášky o úhradách zdravotní péče z prvního i na druhé pololetí 2005 - podle pojišťoven se tím výdaje zvyšují o pět miliard. Pojišťovny sníží provozní výdaje ročně o 100 milionů - podle pojišťoven bude nutné omezit kontroly lékařů.
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví, SZP