Povinné kolky i účtenky budí pochybnosti


Hned dva kontroverzní zákony začnou v Česku platit od tohoto pátku. Všechny lihoviny vyrobené od 1. července s obsahem alkoholu nad 15 procent a v lahvích o objemu větším než dva decilitry, musí mít přes hrdlo láhve ochrannou známku.
Každý prodejce zároveň musí od tohoto dne vystavit zákazníkům podrobnou účtenku v případě, že nákup překročí 50 korun.
Kolkování, které prosadil Parlament v loňském roce jen těsnou většinou poslanců i senátorů, kritizovali od samého počátku přípravy zákona nejen výrobci, dovozci a prodejci alkoholu, ale i profesní organizace jako je Unie výrobců lihovin či Svaz obchodu a cestovního ruchu.
"Je jasné, že tohle opatření žádné výrazné zlepšení boje s šedou ekonomikou, jak si představuje vláda, nepřinese," vyjádřil se před časem viceprezident svazu Zdeněk Juračka.
Kritici argumentují například možností falšování kolků, podobně jako v případě cigaret. Část společností promítne zvýšené náklady do výsledné ceny pro obchodníky, a lze tedy očekávat i zdražení kolkovaných lihovin na pultech.
"Přitom efekt nebude žádný. Na výběru daní stát nevydělá, černý líh se bude prodávat dál. Takže ve výsledku to odnesou spíš ti poctiví," uvedl generální ředitel božkovského Stocku Martin Petrášek.
Zákon o značení lihu provází také v historii Česka ojedinělé sčítání lihovin na území státu. Všichni výrobci, dovozci i prodejci musí k 30. červnu spočítat veškeré zásoby a výsledek inventur během července předložit celním úřadům.
Už tento pátek bude muset každý prodejce také vystavit automaticky účtenku pro zákazníka, který utratí více než padesátikorunu. Tak to ukládá novela živnostenského zákona. V případě nesplnění této povinnosti hrozí živnostníkům až miliónová pokuta. Prodejci paragonů ovšem zatím nehlásí zvýšený odbyt tohoto zboží a předpokládají, že poptávka obchodníků půjde nahoru postupně a zájem se začne zvyšovat až tento týden.
Novelu nekritizují jen živnostníci. "Klasický příklad je třeba přestávka v divadle nebo na fotbalovém zápasu. Jestli bude prodavač vypisovat za každý párek s pivem doklad, fronta to asi psychicky nevydrží," řekl prezident Komory daňových poradců Jiří Nekovář. Stát si podle zástupců drobných podnikatelů stejně finančně nepomůže.
"Proti okrádání zákazníků v taxi se zavedly elektronické taxametry s tiskárnou a fiskální pamětí. Okrádání zákazníků to nezabránilo a neslyšel jsem, že by se zvýšilo placení daně z příjmu od této skupiny autodopravců," říká například prezident Sdružení podnikatelů Bedřich Danda. Poctivým podnikatelům to podle něj pouze znepříjemní život. "Ti ostatní se takovému zákonu stejně vysmějí," dodal.