Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek neuspěl ve sněmovně s návrhem zrušit zákonodárcům bezplatné vnitrostátní letenky a snížit diety při zahraničních cestách. Poslanci souhlasili jen s návrhem omezit cestovní náhrady pro parlamentní funkcionáře. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.


S návrhem omezit výhody zákonodárců přišel Kalousek již koncem loňského roku. U mnohým poslanců ale svými návrhy vyvolal kritiku. Především ti, kteří na jednání sněmovny cestují ze vzdálených míst České republiky a využívají letadla, mu zazlívají, že jeho návrh je populistický. Zrušení bezplatné letecké dopravy by se dotklo zejména poslanců a senátorů ze severní Moravy. Poslanci proto tvrdí, že návrh je diskriminační. Sněmovna by zrušením bezplatných letenek ušetřila asi čtyři miliony korun.


Kalousek byl rozhodnutím poslanců viditelně rozladěn. "Návrh byl redukován o dvě třetiny. Poslanci promarnili příležitost vzdát se některých privilegií, která jsou zcela nepřípadná," uvedl po hlasování novinářům.


Kontroverzním bodem byl také návrh na omezení diet. Nyní poslanci dostávají 2,5násobek běžných diet. Kalousek navrhoval, aby zákonodárci dostávali běžné diety, které pobírají zaměstnanci při zahraničních služebních cestách. Za nesystémové přitom označila krácení diet i vláda.


Jediná přijatá změna se tak týká omezení cestovních náhrad funkcionářů parlamentních komor, kteří využívají služební automobil s kartou na benzin a současně berou cestovní náhrady. Podle přijatého návrhu si budou muset vybrat - buď budou dál používat kartu a z cestovních náhrad jim zůstane jen 15 procent, nebo si nechají plné náhrady a vzdají se karty na benzin.


Sněmovna také v rámci novely zákona hlasovala o pozměňovacích návrzích, které ale zřejmě již předem byly odsouzeny k neúspěchu. Například komunistický poslanec Jaroslav Gongol navrhl zrušit rentu, kterou pobírá bývalý prezident Václav Havel. Nezařazený poslanec Tomáš Vrbík navrhl, aby politici přišli o právo na bezplatnou jízdu v městské hromadné dopravě.