Poslanec Evropského parlamentu Vladimír Železný byl tou osobností české politické scény, kterou avízovala jedna ze zakladatelek nové politické strany, někdejší vysoká funkcionářka ČSSD Jana Volfová, jako hosta, jehož představí na tiskové konferenci v Praze.


„Neopouštím hnutí Nezávislí. Vše závisí na soudním rozhodnutí, které očekávám každým dnem. Pokud soud zmrazí či omezí činnost Nezávislých, otevře to cestu přejít ve větším počtu lidí k nově vznikajícím Nezávislým demokratům. Bude-li soudní rozhodování pomalejší, setrvají mnozí v hnutí,“ nastínil Železný svůj přístup k nově ustavenému politickému subjektu.


Měl tím na mysli fakt, že zatím stále trvá soudní projednávání sporu mezi většinou členské základy hnutí Nezávislí a jeho republikovou radou. „Ta odmítla svolat celostátní sněm, což byla vůle většiny členů, a dokonce je z hnutí vyloučila. Z obavy, že by již nemusela být znovu zvolena,“ řekl Železný. Postup republikové rady označil za „brutální útok na demokratické svobody v ČR“.


Zatím se Železný spolupodílel na přípravě barevného loga Nezávislých demokratů, které charakterizoval jako „veselé, mladé, moderní a marketingově zajímavé“.


Nezávislí demokraté nyní pracují na přípravě svého programu, na čemž se Železný rovněž úzce podílí. Představit jej chtějí zhruba za měsíc, před svoláním sněmu.


Volfová na otázku, do které části politického spektra se Nezávislí demokraté zařadí, odpověděla: „Nebudeme ani vlevo, ani vpravo, ale vpředu. Chceme zůstat dlouho vpředu.“


Železný pak její slova doplnil: „Střed je nebezpečný, být ve středu, to není ani ryba, ani rak. Nezávislí demokraté chtějí být zastánci podnikatelské svobody, budou podporovat střední a malé podniky. Nikdy nebudou druholigovou ODS ani sociální demokracií. Nabídneme originální politický program a pak bude záležet na novinářích a na voličích, kteří si Nezávislé demokraty už někam zařadí.“ Na dotaz, jak si vysvětlit slovo Nezávislí v názvu strany, Železný odvětil: „Můžete si je přeložit spíše jako originální.“


Poslanec EP připustil, že by za jistých okolností mohl v budoucnu kandidovat do Poslanecké sněmovny. Nevyloučil ani možnost, že by po případném zvolení své místo ve Sněmovně přepustil dalšímu kandidátu nové strany a sám by zůstal v Evropském parlamentu.