Ústavní soud: Stát poškodil desítky místních politiků


Desítky regionálních politiků podlehly v posledních čtyřech měsících tlaku státu a vzdaly se man-dátu.
Včera se tito lidé - zároveň ředitelé obecních škol, knihoven, jídelen nebo kulturních domů - dozvěděli, že místa v zastupitelstvu opustili zbytečně.
Zákon, který souběh zastupitelské funkce a řízení obecní organizace považoval za střet zájmů, přestal z rozhodnutí Ústavního soudu krátce po druhé hodině odpoledne platit. Do sbírky zákonů ho přes nesouhlas Senátu prosadila Poslanecká sněmovna, a dvanáct soudců včera takový postup označilo za protiústavní. Novela zakazující souběh některých funkcí totiž ovlivnila další volební zákony, které mohou měnit jen obě komory parlamentu současně.
"Není možné říci, že parlamentní volby jsou důležitější než volby do místních nebo krajských zastupitelstev. Pokud by to neplatilo, mohla by sněmovna vytvářet pro regionální volby zcela rozdílná pravidla, která by vyhovovala v té chvíli vládní většině. Senát je pojistkou a nelze ho v této otázce dostávat do podřízené role," uvedl ústavní soudce Miloslav Výborný.

Oběti v každé čtvrté obci

HN se na dopad normy zeptaly starostů ve všech obcích s takzvanou rozšířenou působností, kterých je více než dvě stě. Přestože senátoři ihned po zařazení zákona do sbírky podali podnět k Ústavnímu soudu, přibližně v každé čtvrté obci se jeden či dva zastupitelé rozhodli raději mandát odevzdat.
Ze zastupitelstva v Jindřichově Hradci například sám rezignoval ředitel základní školy Rudolf Medek. "Nechtěl se nechat zbytečně skandalizovat, ale odcházel nerad," říká tajemník radnice Karel Přibyl.
Jinde si počkali. Přibližně polovina úřadů přiznala, že i v jejich zastupitelstvu jsou ředitelé obecních organizací. Hlasování zastupitelů však rozhodla, že dokud věc nevyjasní Ústavní soud, nemá nikdo svůj mandát odevzdávat. Ve Vítkově na Opavsku měli podle nyní už neplatného zákona odstoupit čtyři zastupitelé z jednadvaceti. "Nebyla politická vůle zbavit je mandátu. Celý zákon je paskvil. Jakýkoliv návrh by měl být důkladně konzultován se Svazem měst a obcí," prohlásil starosta Vítkova Pavel Smolka.
Ani v případě, jako je Vítkov, ale neměli politici jistotu, že o mandát nepřijdou. V pravomoci ředitelů krajských úřadů totiž bylo takové zastupitele odvolat. Krajští úředníci se většinou přiklonili na stranu regionálních politiků. "Nás ředitel sám požádal, abychom s řešením vyčkali až do doby, než Ústavní soud rozhodne," uvedl tajemník radnice v jihočeské Kaplici Václav Malík.

Zoo i školu povedou dál

V Jihomoravském kraji zvolil ředitel úřadu Jiří Crha opačný postup. Přestože zastupitelé ve Vyškově nechtěli nikoho o mandát připravit, Crha odvolal ředitele základní školy Miroslava Brtníčka a ředitele městské zoo Josefa Kachlíka. Oba se obrátili na soud, odebrání mandátu tím oddálili a včerejší verdikt Ústavního soudu jim ho ponechal.
Představitelé Ústavního soudu se netajili, že chtějí kauzu rozhodnout co nejdříve, aby neprodlužovali nejistotu v obcích. Odmítnutí zákona pro formální chyby jim umožnilo zrušit celou normu najednou, okamžitě a definitivně.
Někteří členové soudního pléna přesto připustili, že pokud by se zkoumal obsah jednotlivých paragrafů, tak i v nich by byly nalezeny vážné chyby a nedostatky.