Sněmovna dnes schválila zavedení takzvaného bodového systému trestání dopravních přestupků řidičů. Podobný sytém byl zaveden v Československu v roce 1951 a platil do 30. června 1953. Zavedení bodového systému ale musí ještě posvětit Senát a podepsat prezident republiky.
Řidič má v budoucnu za každý dopravní přestupek dostávat určitý počet trestných bodů, při dosažení 12 bodů by přišel o řidičský průkaz. Při porušení některých přestupků má podle přijaté verze, která je mírnější než ta, kterou poslanci neschválili v říjnu loňského roku, policie neukázněné řidiče trestat mírněji.

Například za jízdu v protisměru, couvání a otáčení se na dálnici, výrazné překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci či mimo ni a některé další delikty bude méně trestných bodů. Profesionálním řidičům hrozí dvojnásobné sankce jen v případě jízdy pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.

Motoristé mají být oproti původní verzi zákona také více motivováni k dodržování pravidel a ohleduplné jízdě. Pokud řidič po dobu jednoho roku neučiní žádný přestupek, tak se mu odečtou z registru dva body, pokud to vydrží dva roky, tak se mu odečtou čtyři body. Když bude bezúhonný tři roky, odečtou se mu všechny body zaznamenané v registru. To je podle ministra dopravy Milana Šimonovského (KDU-ČSL) jasná odpověď na obavy, že kvůli systému za chvíli nebude v zemi skoro žádný držitel řidičského průkazu.

Přísnější postihy neukázněných motoristů mají zvýšit bezpečnost silniční dopravy a zastavit hrozivý stav na silnicích. Statistiky uvádějí, že každý rok zemře v České republice při dopravních nehodách na 1300 lidí. Například loni se v České republice stalo 195.851 nehod, při kterých zemřelo 1319 lidí. Vláda si dala za cíl počet úmrtí na silnicích snížit do roku 2010 na polovinu.

Poslanci tak dnes svým rozhodnutím vyšli vstříc požadavkům veřejnosti. Podle výzkumu společnosti SC&C chtějí přísnější tresty pro řidiče více než dvě třetiny Čechů.

Související