Začne totiž platit novela obchodního zákoníku, která kromě dalších věcí právě zrychluje zápisy a zpřesňuje, jaké doklady musí podnikatelé soudům dodat.
Zatímco vloni činila v tuzemsku průměrná doba nutná pro vyřízení všech náležitostí pro založení firmy čtyřicet dní, což je v rámci Evropské unie nadprůměrně dlouho, od 1. července musí být zápis proveden do deseti dnů.
Pokud to soud nezvládne v termínu nebo podnikateli návrh nevrátí k doplnění, dojde k automatickému zápisu. Časový tlak by měl být soudcům vynahrazen faktem, že za zápis budou obsahově odpovídat notáři, kteří žádost podnikatele předem ověří. Za rok má zápis navíc provádět vyšší soudní úředník a termín se zkrátí na pět dní.
Výhodou ale bude, že formuláře k zápisu budou stejné u všech rejstříkových soudů. Příslušné formuláře nutné k zápisům do obchodního rejstříku jsou v tištěné formě k dispozici a lze je jednoduše získat i stažením z internetu na portálu justice.
"Pevně věříme, že po odstranění dětských chyb v systému, které se mohou vyskytnout, dojde během půl roku k nastavení kvality a že se zápisem nebude problém," sdílí optimismus i předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda. Právě on se podílel za podnikatele na přípravě povinných formulářů pro zápis do rejstříku.
"Ostatně můj argument při práci této skupiny byl, aby soudci věnovali ušetřený čas postihem podnikatelů, kteří by chtěli eventuálně podvádět a uvádět nepravdivé údaje do zápisu," říká Danda.
Někteří soudci se totiž obávají, že část podnikatelů bude uvádět nepravdivé údaje s vědomím, že na kontrolu bude málo času.

Základní změny v obchodním zákoníku
Obchodní rejstřík

Pro zápis firmy do rejstříku je stanovena lhůta pěti dnů (přechodně 10). Pokud zápis není včas proveden nebo soudem vrácen s připomínkami, je zápis proveden automaticky.
Za správnost údajů budou ručit notáři, nikoliv zapisující soudci.
Vytěsnění minoritních akcionářů
Vlastník minimálně 90 procent akcií společnosti může na valné hromadě rozhodnout o vytěsnění (nuceném odkupu, vyvlastnění) zbývajících spolumajitelů za úplatu podle znaleckého posudku.
Zdroj: Zákony 513/1991, 358/1992, sb.
Související