Nositel Nobelovy ceny radí spořit na důchod

Jak by se reformovaly v Česku důchody, kdyby o tom nerozhodovala vláda, ale poslední nositel Nobelovy ceny za ekonomii Edward C. Prescott? Hlavním příjmem ve stáří by nebyla státní penze, ale soukromé úspory na osobních účtech. Spořit si část příjmu na stáří by bylo povinné.
"Za ideální považuji, kdyby si lidé ukládali na privátní účty přibližně deset procent svých příjmů," řekl profesor Prescott v rozhovoru pro HN. Včera se spolu s prezidentem Václavem Klausem a guvernérem České národní banky zúčastnil ekonomické konference, na které měl přednášku právě na téma Jak zaplatit stárnoucí společnost.
Podle Prescotta by i nadále měli lidé platit část příjmů zároveň do průběžného státního systému. I ten by měl však podle něj odrážet zásluhy: tedy jak dlouho člověk pracoval a kolik během své kariéry vydělal. I ve státním systému by tedy měl mít něco jako svůj fiktivním účet, na němž by se mu sčítaly naspořené peníze a vypočítávala by se z nich příští penze.

Inspirace: Švédsko a Chile

"Inspirativní je jak penzijní systém zavedený ve Švédsku, tak ten v Chile, kde soukromé účty hrají ještě významnější roli," říká Prescott. "Země, kde penze nepřevedli na soukromé účty a dominantní roli hrají státní penze, tíží vysoké daně. Odvody do průběžného systému nejsou ničím jiným než daněmi, to je případ Francie či Německa," dodává.
Z modelů, které navrhují pro reformu penzí čeští politici, by se profesoru Prescottovi pravděpodobně nejvíce líbily představy lidovců a unionistů.
Křesťanští demokraté navrhují, aby se lidé mohli rozhodnout, zda si chtějí platit z povinného odvodu osm procent na soukromý účet. K nim by si pak ještě museli přidat další dvě procenta. Celkově by si tedy na osobní konto posílali deset procent svých příjmů, což je přesně část, kterou laureát Nobelovy ceny doporučuje.
Unionisté by povolili vyvést si na vlastní účet tři procenta, ale jedině za podmínky, že by si člověk doplatit ještě částku na úrovni šesti procent příjmů. Dohromady by tak na kontě spořil devět procent.

Klaus pro povinné účty

I ODS chce, aby se lidé zajišťovali na stáří vlastními silami, nechce je k tomu však nutit povinnými odvody. Za ty se však včera naopak postavil prezident Václav Klaus.
"Dovedu si představit povinné odvody do penzijních fondů. Ale za tří podmínek. Za prvé je potřeba změnit důchodové pojištění na spoření. Pojišťujeme se proti něčemu náhlému, nečekanému. Stáří musí každý z nás očekávat a měl by se na něj zajistit. Druhou podmínkou je, že penze musí ztratit současný kolektivistický duch. Zároveň musí být dořešeny sociální dopady. Tedy z čeho a jak bude stát platit důchody lidí s nízkými příjmy," řekl na konferenci prezident.
Povinnému spoření na osobní účty je nakloněn i guvernér Zdeněk Tůma. Už před více než rokem prohlásil, že za ideální reformu penzí by považoval takovou, která by dovolila vyvést si z povinných odvodů placených státu na osobní účet část na úrovni šesti až osmi procent příjmů.