Vadí vám, že nevíte, o čem to vlastně minulý týden jednali v Evropské unii? Pak vám mohou potřebná vodítka ve změti europroblémů poskytnout následující internetové stránky. Nejúplnější informace jsou k dispozici na portálu Evropské unie europa.eu.int. Jednou z jeho výhod je, že poskytuje české verze mnoha materiálů umožňující základní orientaci (například můžete zjistit, jaký rozdíl je mezi strukturálním a kohezním fondem EU, považujete-li takový vědomostní nedostatek za palčivý). Neocenitelným pomocníkem, bohužel dostupným pouze v angličtině, je slovníček pojmů (http://europa.eu.int/abc/eurojargon/index_en.htm), jako jsou acquis communautaire nebo CAP, bez jejichž znalosti se budete v unijních záležitostech orientovat jen stěží. Značnou nevýhodou je naopak jednostrannost podávaných informací, které vyjadřují pouze oficiální stanoviska bruselské eurokracie.
Největší výhoda portálu, množství informací, je však zároveň jeho mínusem: obsahuje totiž 2 887 805 dokumentů (ano, téměř tři milióny), jejichž pouhé přečtení by trvalo podstatně déle než schvalování evropské ústavy. Alespoň těm, kteří nechtějí studiem směrnic zakroucenosti eurobanánů strávit zbytek života, proto přijde velmi vhod stránka EUobserver.com. Tam je denně k dispozici objektivní zpravodajství o všem důležitém, co se v Evropské unii děje. Je dílem mezinárodního týmu novinářů, kteří jednak rozumějí, o čem je v Bruselu řeč, a jednak jsou schopni to popsat tak, aby tomu rozuměli i ostatní. Jedinou podmínkou je solidní znalost angličtiny.
A komu i to přijde příliš pracné, může si alespoň na stránce http://www.guardian.co.uk/flash/0,5860,408196,00.html přehrát graficky zpracovanou historii rozšiřování unie.

Autorka je spolupracovnicí redakce