Vládní sociální demokraté, lidovci a unionisté v souladu se závěry bruselského summitu hodlají uspořádat referendum o evropské ústavní smlouvě a vysvětlovací kampaň o přínosech členství v unii pro Česko. Všelidové hlasování o euroústavě podpořili komunisté. Odmítl ho prezident Václav Klaus a ODS. Občanští demokraté nehodlají podpořit ani ústavní zákon, který by všelidové hlasování umožnil, a vládní strany nemají v parlamentě potřebnou třípětinovou většinu.


Referendum by se podle vládních stran mohlo nejdříve konat společně s volbami do sněmovny v červnu 2006, nebo s následujícími krajskými volbami. O pokračování ratifikace ústavy rozhodli tento týden i šéfové států a vlád členských zemí EU na summitu v Bruselu i přesto, že ji už v referendu odmítli Francouzi a Nizozemci.


Pořádání referenda je podle Klause po odmítnutí těmito zeměmi zbytečné. Případné lidové hlasování by podle něj bylo jen průzkumem veřejného mínění, a nikoliv smysluplným referendem podle české ústavy.


Odmítnutí ústavy ve Francii a Nizozemsku je i pro ODS hlavním argumentem pro to, aby nepodpořila referendum ani zákon, který by ho umožnil. Koalice podle šéfa poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého odmítá vzít na vědomí, že dvě členské země unie z 25 evropskou ústavu odmítly, že odpor proti ústavě je v řadě dalších zemí, dokonce i v ČR. Odmítají vzít na vědomí i to, že právě skončené jednání v Bruselu nebylo úspěšné, protože odklad ratifikace ústavy není řešením, řekl.


Referendum naopak podle místopředsedy KSČM Vojtěcha Filipa podporují komunisté. Souhlasí i s vysvětlovací kampaní, vláda ale sumu, kterou na ni vyčlenila, nesmí použít sama, ale musí ji rozdělit mezi všechny názorové proudy. Komunisté by podle Filipa byli ale zásadně proti tomu, kdyby chtěla koalice referendum obejít a chtěla o euroústavě hlasovat v parlamentě. V takovém případě jsou připraveni i demonstrovat, uvedl.


Premiér do dvou týdnů předloží vládě návrh na podobu "kampaně" a financování informačních linek o evropských tématech. Vláda podle toho rozhodne o výši částky, kterou na kampaň uvolní. Podle Paroubka by část peněz mohla poskytnout EU. Již dříve vláda rozhodla, že na kampaň uvolní 200 milionů korun. Ještě letos chtěla utratit 80 milionů.
Představitelé vládní ČSSD mají v pondělí večer jednat o euroústavě s opozičními komunisty a ještě dříve chtěl premiér schůzku s představiteli ODS. Topolánek ale dnes v České televizi řekl, že se musí na setkání připravit a že stále trvá na schůzce v úterý. Setkání ČSSD a ODS je tedy nejisté.