Praha požádá Bukurešť, aby vydala uvězněného továrníka

Podnikateli Františku Příplatovi, jenž byl v Rumunsku odsouzen za podněcování k vraždě odborového předáka, roste naděje, že se vrátí domů.
České Ministerstvo spravedlnosti se chystá vypracovat žádost o jeho vydání. Proto již požádalo rumunskou stranu o podklady a rozsudek v Příplatově případu.
Příplata před několika dny zaslal ministru Pavlu Němcovi dopis, v němž žádá, aby si mohl trest odpykat v české věznici. "Okamžitě po obdržení jeho žádosti jsme se obrátili na rumunské ministerstvo spravedlnosti, aby nám zaslalo podklady. Na jejich základě vypracujeme žádost o vydání pana Příplaty do Česka," potvrdil mluvčí ministerstva Petr Dimun.
Česká republika má s Rumunskem podepsanou dohodu o předávání odsouzených do vlasti. "Bude však v plné kompetenci rumunských orgánů, zda nám vyhoví. Navíc nejsou vázány žádným termínem," upozornil Dimun.
Ministerstvo nyní odeslalo rumunské straně oficiální žádost o zaslání rozsudku a dalších dokumentů týkajících se českého podnikatele. "Jakmile obdržíme požadované dokumenty, obratem zajistíme příslušné kroky k uznání rozsudku rumunského Nejvyššího soudu na českém území, a tím splníme základní podmínku úmluvy o předávání odsouzených osob," dodal Dimun.
Českého podnikatele na začátku června odsoudil rumunský Nejvyšší soud k osmi letům vězení za podněcování k vraždě. Příplata ale tvrdí, že je nevinný. Krátce po rozsudku se rozhodl požádat rumunského prezidenta o milost, navíc kvůli zdravotním problémům požádal tamní úřady o odklad trestu.
Příplatův případ se táhne od podzimu 2000, kdy byl obžalován. Zavražděný odborář usiloval o zrušení kupní smlouvy, podle níž získaly většinový podíl ve válcovnách trub v Jasech české Železárny Veselí. Podle zaměstnanců firmy v Jasech si vraždu objednali čeští majitelé, protože odborář smlouvu odmítal jako nevýhodnou.

Případ Příplata

Rumunský soud poslal začátkem června Františka Příplatu na osm let do vězení za podněcování k vraždě odborového předáka v roce 2000. Kromě toho byl Příplata odsouzen na dva roky za zločinné spolčení, podle rumunských zákonů si odpyká pouze vyšší z obou trestů. Zároveň byl český podnikatel zproštěn obvinění z ošizení rumunského státu při privatizaci firmy, za což dostal předloni v říjnu čtrnáct let.