Vláda i opozice lákají voliče na snižování daní

Rok před parlamentními volbami rozpoutala vláda s opozicí první vážný souboj o peněženky voličů. Předhánějí se, kdo zaměstnancům a jejich rodinám slíbí nižší daně.
V noci na čtvrtek schválila vláda návrh ministr financí Bohuslava Sobotky, na daních uleví lidem s nižšími a středními příjmy.
Rozhodnutí kabinetu má hned dva efekty: ušetří na něm především lidé s platem do třiceti tisíc - často voliči vládních sociálních demokratů a lidovců. A navíc se koalici podaří otupit účinek jedné z hlavních předvolebních zbraní ODS, rovné daně.
Hlavní tvůrce rovné daně, stínový ministr financí občanských demokratů Vlastimil Tlustý, proto včera oznámil, že uvažuje o snížení rovné daně z dosud prosazovaných patnácti procent na dvanáct.
"Už teď platí, že naše rovná daň je i pro nízkopříjmové osoby výhodnější než vládní návrh," tvrdí Tlustý. "Jenže je někdy těžké vysvětlit lidem princip odpočitatelných položek. Toho vláda využívá, lže a říká, že jejich návrh je výhodnější. Pokud tedy bude složité vysvětlit náš systém, propočítáme dvanáctiprocentní rovnou daň."

Který návrh je výhodnější?

Z propočtů HN vyplývá, že rozhodnout, kdo má pravdu, je těžké. Záleží totiž na tom, k jak vysokým odečitatelným položkám - například na děti - se ODS nakonec při prosazování rovné daně v parlamentu přikloní. To zatím neřekla.
Pokud budou položky šestitisícové, opravdu je Modrá šance výhodnější i pro rodinu se dvěma dětmi, kde rodiče berou 20 tisíc a 15 tisíc korun. Jakmile by si ale na druhé dítě mohli odečíst jen čtyři tisíce, rozdíl mezi vládním a opozičním návrhem by se zmenšil na pouhé koruny měsíčně.
Výrazný je naopak rozdíl v dopadech navrhovaných změn pro rodinu s dětmi, ve které rodiče berou přes třicet tisíc korun. Ta vydělá o tisícikoruny více na rovné dani.
Proč se vláda na lidi s vyššími příjmy nezaměřila? Je jich málo. Samo Ministerstvo financí Bohuslava Sobotky v tiskové zprávě přiznává, že pokud uleví lidem s platem do pětatřiceti tisíc, podaří se oslovit více než devadesát procent všech zaměstnanců.
A tím, že se zaměří hlavně na lidi s podprůměrnými příjmy, zapůsobí dobře i na své dosavadní voliče. Z dat agentury STEM vyplývá, že v minulosti dali hlas sociální demokracii především zaměstnanci s platy pod dvacet tisíc korun.

Rozhodnou daně volby?

Jenže fakt, že se vláda zaměřila na lidi s nízkými příjmy, nemusí být výhra. "Budou bojovat o stejné voliče s komunisty. Je otázkou, zdali je to dobrá strategie," míní ředitel STEM Jan Hartl. Sociální demokraté by totiž měli šanci oslovit i střední třídu - její členové jsou disciplinovaní, chodí volit. Jenže zrovna právě jim Sobotkův návrh nepomůže.
"Daně ale zatím nikdy nebyly zásadním tématem voleb, na základě kterého by se občané rozhodovali, komu dát hlas," otupuje ostří prvních předvolebních zbraní sociolog Hartl.
Kromě nižších daní se vláda pod vedením sociální demokracie rozhodla dát chudším rodinám ještě jeden "dáreček": schválila tisícikorunový příspěvek na školní pomůcky pro budoucí prvňáky. Nárok na něj ale budou mít opět jen rodiny, které berou přídavky na děti. To znamená, že ho získají rodiny s dětmi, které hospodaří měsíčně s méně než zhruba 35 tisíci korunami čistého.

Nespravedlivé "dárečky"

Ekonomové vždy snížení daní vítají. Jenže ulevit by podle nich měl vládní kabinet i lidem s platy nad pětatřicet tisíc korun.
"Jsou to právě vyšší příjmové skupiny a firmy, kdo táhnou hospodářský růst," říká analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. "Pokud se jim daně nesníží, rozhodnutí vlády bude jen předvolebním populismem, který není motivován snahou o podporu hospodářského růstu."
S dalším snižováním daní bohatším ale vláda skutečně nepočítá.
Na středečním jednání alespoň pomohla živnostníkům. Drobní podnikatelé nebudou muset sbírat účtenky a rovnou si v budoucnu budou moci do nákladů započítat padesát procent svých příjmů místo nynějších pětadvaceti procent.
Místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn navrhoval ještě výhodnější podmínky. Návrh, aby si drobní řemeslníci s obratem do tří miliónů mohli odečíst paušál do výše sedmdesáti procent, ale neprošel. Podnikatelé si však budou moci z daní částečně odečíst pořízení registračních pokladen.
Pokud všechny zákony schválí i parlament a podepíše prezident, firmy si budou moci do nákladů započítat i výdaje na svážení zaměstnanců do práce a také část peněz (3,5 tisíce korun) na jejich přechodné ubytování.

"Chudší" Rodina
Rodina se dvěma dětmi
Jeden rodič vydělává 20 tisíc korun hrubého měsíčně (zhruba kolem této částky by se měla pohybovat průměrná česká měsíční mzda za celý letošní rok).
Druhý rodič také vydělává, měsíčně si přijde na 15 tisíc korun.
současnost
Na dani z příjmu odvádí rodina 2970 korun (platí také odvody na sociální a zdravotní pojištění).
Měsíčně dostanou oba rodiče dohromady od zaměstnavatelů na účet 27 655 korun čistého.
Vládní změna
Na dani z příjmu by rodina odvedla 2219 korun (vedle toho bude platit sociální a zdravotní pojištění).
Měsíčně dostanou oba rodiče dohromady od zaměstnavatelů na účet 28 406 korun čistého.
Rodina tak měsíčně vydělá na změnách 751 korun.
Rovná daň podle ods
Na dani z příjmu by rodina odvedla 1894 korun (vedle toho bude platit sociální a zdravotní pojištění).
Měsíčně dostanou oba rodiče dohromady od zaměstnavatelů na účet 28 731 korun čistého.
Rodina tak měsíčně vydělá na změnách 1076 korun.
Co je výhodnější
Výhodněji vychází rovná daň, ale za předpokladu, že odečitatelné položky na děti budou 6000 Kč. Pokud bude na druhé dítě položka 4000, návrh se od vládního téměř neliší.

"Bohatší" Rodina
Rodina se dvěma dětmi.
Jeden rodič vydělává 35 tisíc korun hrubého měsíčně (zhruba kolem této částky se přestává vyplácet vládní změna daní).
Druhý rodič také vydělává, měsíčně si přijde na 30 tisíc korun.
současnost
Na dani z příjmu odvádí rodina 8895 korun (vedle toho platí odvody na sociální a zdravotní pojištění).
Měsíčně dostanou oba rodiče dohromady od zaměstnavatelů na účet 47 980 korun čistého.
Vládní změna
Na dani z příjmu by rodina odvedla 8669 korun (vedle toho bude platit sociální a zdravotní pojištění).
Měsíčně dostanou oba rodiče dohromady od zaměstnavatelů na účet 48 206 korun čistého.
Rodina tak měsíčně vydělá na změnách 226 korun.
Rovná daň podle ODS
Na dani z příjmu by rodina odvedla 5831 korun (vedle toho bude platit sociální a zdravotní pojištění).
Měsíčně dostanou oba rodiče dohromady od zaměstnavatelů na účet 51 044 korun čistého.
Rodina tak měsíčně vydělá na změnách 3064 korun.
Co je výhodnější
Výhodněji vychází rovná daň. Zde nezáleží na výši odečitatelných položek v Modré šanci. Vláda se na rozdíl od ODS totiž rozhodla, že podpoří především rodiny s nižšími a středními příjmy. Bohatším výrazně uleví jen ODS.