Premiér se opřel do vedení ČNB

Není obvyklé, aby předseda vlády několik minut před půlnocí komentoval postoje představitelů centrální banky. Jiří Paroubek to udělal v noci na včerejšek.
Po zasedání vlády rozdal novinářům osobní otevřený dopis adresovaný guvernérovi České národní banky Zdeňku Tůmovi. Paroubek zdvořile, ale velmi důrazně chce po Tůmovi vysvětlení, co někteří členové bankovní rady sledují kritickými výroky na adresu vlády.

Ve stopách předchůdců

Klid zbraní, který mezi vládou a ČNB panoval od voleb v roce 2002, je pryč. Po premiérech Klausovi a Zemanovi je Paroubek dalším, kdo se s centrální bankou pouští do křížku.
Spor má několik základních bodů. Jen několik hodin poté, co premiér zveřejnil svůj dopis, doputovalo na účet státu 74 miliard za prodej Českého Telecomu. Způsob, jakým chce vláda s částí výnosu naložit, je jednou z položek kritického hodnocení bankéřů.
Paroubek v rozhovoru pro BBC uvedl, že nevidí žádný racionální důvod, proč by měla vláda ponechat do roku 2007 pětinu prostředků (16,5 miliardy korun) na devizovém bezúročném účtu v České národní bance. Peníze měly podle původní dohody sloužit ke krytí kursových dopadů přílivu kapitálu z privatizace a bránit pádu české koruny. "Dnes bychom možná potřebovali, aby koruna nebyla tak silná," řekl Paroubek.
Viceguvernér ČNB Singer trvá na tom, aby vláda na peníze nesahala. "Jsme přesvědčeni, že dohoda o uložení části příjmů z privatizace má význam."

Banky, euro, příbuzní

V posledních dnech Tůma - a s ním viceguvernér Luděk Niedermayer - kritizovali vládu i v dalších oblastech. Nelíbí se jim, že by podle nového zákona o střetu zájmu museli členové bankovní rady a jejich partneři zveřejňovat majetkové poměry.
Nesouhlasí ani s kontrolou poplatků v bankách.
Představitelé ČNB také zpochybňují vládní plán zavést v Česku euro do roku 2010. "Já být ministrem financí, tak si musím být jist, že je ekonomika ve velmi dobré kondici, včetně stavu veřejných financí a příslušných reforem. Pak můžeme říci, že máme na to, abychom přijali jednotnou měnu," uvedl Zdeněk Tůma.
"S vládou se skutečně na několika věcech neshodneme. U bankovních poplatků zastáváme názor, že na trhu je dostatečně silná konkurence a není třeba zasahovat žádnou další regulací," přidává svůj kritický postřeh viceguvernér ČNB Miroslav Singer.
Poslanec ČSSD Jan Mládek, který je zároveň ekonomickým poradcem premiéra, bankéřům kritiku vrací. "Pokud jde o bankovní poplatky, ČNB se chová jako odvětvové ministerstvo. Tato role jí nepřísluší," uvedl pro HN Mládek.
Premiérovi Jiřímu Paroubkovi se nelíbí, že se kritika od bankovní rady objevuje ve chvíli, kdy se české ekonomice daří. "Ještě více se mne potom dotýká, že takové kritiky vrcholných představitelů ČNB jsou sdělovány prostřednictvím médií," píše Paroubek v otevřeném dopisu.
Úvod dopisu je zdvořilý, premiér prohlašuje, že má k ČNB úctu. Hned vzápětí se ale ohrazuje vůči kritice, která zazněla od členů bankovní rady. Proto vyzývá Zdeňka Tůmu ke schůzce. "Nebránil bych se, kdybychom probrali výhrady na uzavřeném jednání, velice rád budu hledat společné řešení."
Na konec dopisu zařadil Paroubek i drobnou jízlivost. Zákon o České národní bance označuje za "autoritativní příručku společenského chování" či "katechismus" a Tůmovi připomíná, že ČNB má podporovat obecnou hospodářskou politiku vlády, pokud vede k růstu. Nakonec premiér Tůmu vyzývá, aby mu s ohledem na příslušné paragrafy podal vysvětlení, co členy bankovního vedení vedlo ke kritice vlády.