Ratifikace ústavní smlouvy o Evropské unii bude pokračovat, rozhodli v noci na dnešek v Bruselu šéfové států a vlád členských zemí. Zároveň se dohodli zahájit debatu s veřejností o důsledcích negativních referend o euroústavě ve Francii a v Nizozemsku a o jejich kontextu. Výsledky debaty vyhodnotí na summitu v červnu 2006, tedy za jeden rok. Novinářům to oznámili účastníci summitu po dlouhé večeři, při níž se na těchto závěrech dohodli.
"Nová situace nezpochybňuje pokračování ratifikačního procesu, jehož časový plán bude přizpůsoben každé konkrétní zemi," tlumočil usnesení český premiér Jiří Paroubek. Vysvětlil, že některé vlády, které nemají s ratifikací problém, mohou pokračovat podle plánu; další, jež potřebují najít vnitřní politický konsenzus, ratifikaci odsunou. Pro ČR mu připadá vhodný termín na přelomu let 2006 a 2007.
Znamená to, že již neplatí termín 1. listopadu 2006 pro dokončení ratifikace euroústavy, kterou nejvyšší politikové "pětadvacítky" podepsali loni v říjnu. Deset zemí zatím smlouvu schválilo, dvě ji odmítly; dalších 13 se má, aspoň teoreticky, ještě vyslovit.

Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který summitu předsedá, zdůvodnil odklad mimo jiné tím, že některé země, které dosud ratifikaci neprovedly, "nejsou schopny nám poskytnout odpověď před polovinou roku 2007". "Chcete-li debatovat s lidmi, potřebujete více času," uvedl.
Rozhodně prozatím vyloučil, že by se EU pustila do nového jednání o ústavě. Totéž si myslí předseda Evropské komise José Barroso. "Summit znovu potvrdil, že není alternativy k ústavní smlouvě, nikdo nežádal znovu o ní začít vyjednávat," řekl.
"Nikdo nevěří tomu, že by cesta vedla tudy, že začneme přepisovat paragrafy. Sám bych to považoval za velmi špatný a nebezpečný precedens," prohlásil slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, jehož země už euroústavu přijala. "Skončíme zápas, když v prvním poločase prohráváme 2:0? Neměli bychom měnit pravidla uprostřed hry," usoudil.
Podle Dzurindy je jen na francouzské a nizozemské vládě, jak se rozhodnou naložit s ratifikací a nelze na ně vyvíjet nátlak: "Jsme společenstvím svrchovaných zemí. Stačí, aby jedna země řekla, že nemíní pokračovat, a skončili jsme. Taková je chválabohu Evropa. Ale ani Chirac, ani Balkenende to neřekli."
Dodatečný čas bude podle Paroubka "využit k rozsáhlé diskusi, do níž se zapojí občanská společnost, sociální partneři, národní parlamenty či společenské organizace. Na summitu v červnu 2006 vyhodnotíme tyto diskuse a dohodneme se na dalším postupu." Zdůraznil, že "všichni vyjádřili ochotu o ústavu aktivně usilovat".
Další premiéři a prezidenti vysvětlovali na tiskových konferencích tytéž závěry různými slovy; Španěl Zapatero sáhl i po boxerské terminologii: nemá smysl házet ručník do ringu ve druhém kole, stojí-li se ještě na nohou.


Předsedající lucemburský premiér Jean-Claude Juncker nechal na parlamentu své země, zda využije summitového usnesení a odloží referendum o ústavě plánované v Lucembursku na 10. července. Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen naopak již ohlásil, že jeho země referendum o euroústavě chystané na 27. září odsune. Polský premiér Marek Belka potvrdil, že plebiscit nadále plánuje na letošní říjen.
Předseda Evropského parlamentu Josep Borrell upřesnil, že ani jedna země nenavrhla ratifikační proces zastavit. Domnívá se, že bude možné v nadcházejících měsících změnit náladu veřejnosti, protože Francouzi a Nizozemci hlasovali "spíše proti věcem v evropskému kontextu, než proti textu ústavy". K tomu bude sloužit intenzívní výměna názorů.
Paroubek podle vlastních slov při večeři vysvětlil, že zatímco před francouzským referendem byla podle průzkumů česká veřejnost v poměru 2:1 pro ústavu, po obou plebiscitech už ústavní smlouvu podporuje jen 19 procent a značná část již nepovažuje ratifikační proces za nezbytný. Průzkumy přitom ukazují nadále dvoutřetinovou podporu občanů českému členství v Evropské unii.