Mění se zákon, učitelé nedostanou přidáno

Učitelé se znovu přesvědčili, že domáhat se hlasitě svých peněz jim nepomůže. Naopak.
Když před třemi roky volali po vyšších platech, ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) jim slíbila pravidelné zvyšování - ale za cenu propouštění. Kantoři, kteří zůstanou, si peníze rozdělí.
Nyní se učitelé domáhali dvojnásobné mzdy za každou hodinu odučenou nad úvazek. I když jim ze zákona náleží, domohli se "jen" návrhu poslanců, který odměny za hodiny navíc opět snižuje na původní mez.
Příplatek dvě stě procent za hodinu, kterou učitel vezme například jako suplování za svého nemocného kolegu, učitelům od ledna přinesl zákon o pedagogických pracovnících. Ministerstvo školství však s lépe honorovanými hodinami nepočítalo, řeklo, že peníze ve svém rozpočtu na ně nemá a školám tedy nic navíc neposlalo.
Učitelé proto peníze navíc buďto nedostávali, anebo je ředitelé brali na úkor pohyblivých složek platu, zejména osobního ohodnocení.
"Není kde brát, musel jsem zkrátka na tyto nadúvazky vzít z osobního," potvrzuje například ředitel Jiří Otčenášek ze Základní školy Pouchov v Hradci Králové.
Nyní řešení nabízejí poslanci novelou zákona, která odměny sníží a proti níž se včera ostře ohradili školští odboráři.
"Je nepřípustné, aby učitel za práci přesčas nedostal navíc nic. Budeme se snažit poslance přesvědčit, aby novelu odmítli," prohlásil předseda odborového svazu František Dobšík.
Jenže ve sněmovně už je vcelku jasné, že návrh projde. Podporu má jak v ČSSD, tak v ODS a mezi lidovci, jejichž školská expertka Michaela Šojdrová novelu připravila. Schvaluje ji i ministerstvo školství. "Samozřejmě bychom byli radši, kdyby učitelé dostávali víc peněz. Ale prostě na to v rozpočtu nemáme a i když se paní ministryně snažila, peníze navíc od vlády nezískala," říká mluvčí resortu Michaela Lagronová.
Ministerstvo školství totiž v zákoně o pedagozích, který poslanci vloni schválili, počítalo s tím, že se za hodiny nad úvazek bude i nadále platit jen 25 procent navíc, anebo si učitel bude moci vybrat náhradní volno. "Změnili to poslanci, ale o peníze se už nepostarali," dodává Lagronová.
Michaela Šojdrová soudí, že její návrh je lepší než se složitě domáhat dalších peněz pro školství ze státního rozpočtu: "Celý ten nápad s 200 procenty je nesystémový. Nikde jinde v rozpočtové sféře už zaměstnanci tolik za práci nad úvazek nedostávají. A také musíme zastavit situaci, kdy se peníze berou na úkor nenárokových složek."
Podobně to vidí i stínový ministr školství Walter Bartoš (ODS): "Ředitelé přišli o jediný prvek, jímž mohli motivovat kvalitnější pedagogy ve sboru. Budeme proto hlasovat pro návrh, aby opět mohli peníze na osobní ohodnocení používat na tyto účely."
Ředitelé se zatím nemohou shodnout, jestli jim navrhované řešení vyhovuje. "Jisté je, že se situace musí změnit. Protože si každý vykládal nadúvazky, jak chtěl. Vím o případech, kdy učitelé chtěli proplácet víc peněz i za dobu, kdy byli s dětmi třeba na sportovním kursu," říká ředitel Gymnázia v Přípotoční ulici v Praze Roman Vlček.