Ministr: Od příštího října porostou nájmy

Pokud ministr pro místní rozvoj prosadí svůj zákon o nájemném, začne postupná deregulace nájemného ve zhruba 750 tisících nájemních bytech za rok a čtvrt.
Od začátku října 2006 se totiž podle plánů ministra Radko Martínka budou po dobu šesti let nájmy v bytech s regulovanou činží zvyšovat. Je možné, že vláda, zákonodárci a prezident schválí zákon rychleji, než předpokládá ministr, a pak by deregulace začala dříve.
Růst nájmů se v republice bude pohybovat od nuly do 18 procent za rok, nejvyšší nárůst bude v Praze. V průměru by pak nájmy měly růst o 9,3 procenta a do roku 2012 by měly dosáhnout pěti procent tržní ceny bytu.

Praha půjde jinak

V Praze 1 by se však měly činže zvýšit pouze do 3,2 procenta tržní ceny nemovitosti a v Praze 2 do čtyř procent tržní ceny. Ministerstvo argumentuje tím, že v těchto oblastech by vyšší růst byl sociálně neúnosný.
Nejvyšší nárůst přitom čeká nájemce právě v Praze 1, kde by se činže měly do roku 2012 ročně zvýšit v průměru až o 17,8 procenta. Za byt 68 metrů čtverečních, který odpovídá I. a II. kategorii, by se tak nájem zvýšil ze současných 2520 Kč na přibližně 6730 Kč. Naopak v obci do 1999 obyvatel na Vysočině a ve Zlínském kraji by se nájmy neměly zvýšit proti současné hodnotě vůbec.
Ministerstvo pro místní rozvoj na stránkách www.mmr.cz zveřejnilo kalkulátor výpočtu nájemného. Podle něho si lidé mohou po zadání bydliště, současného měsíčního nájemného a plochy bytu vypočítat, jaké nájemné budou příští rok platit.

Kdo bude v nouzi

Lidem, jimž výdaje na bydlení přesáhnou třicet procent čistých příjmů, dá stát příspěvek. Bude to řešit zákon o hmotné nouzi, který připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministr Martínek tvrdí, že tyto příspěvky nebudou pro rozpočet dramatické.
Návrh zákona o nájemném chce Martínek vládě předložit do konce června.
Předem s ním nesouhlasí majitelé nájemních domů. Podle nich by se nájmy měly okamžitě zvýšit na úroveň, která pokryje alespoň běžné náklady na údržbu. Do roku 2010 by se pak měly zvýšit na tržní úroveň, která podle majitelů běžně v Evropě činí šest až sedm procent tržní ceny nemovitosti.