Nejméně chudých je v Česku. Nečekaný světový primát potvrdila nová studie OECD - Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj. Autor Michael Förster zjistil, že pouze čtyři procenta Čechů jsou pod hranicí oficiální chudoby. Přiblížit se dokázali jen Dánové a Švédi.
Förster přišel ještě s dalším zjištěním. Česko má zřejmě nejvýkonnější sociální stát, když stejného výsledku jako Skandinávci dosáhlo s mnohem menšími náklady. Dány a Švédy stojí sociální dávky přes pětinu hrubého domácího produktu, Češi za záchrannou síť utratí jen dvanáct procent HDP. "Dávkový systém je skutečně efektivní," potvrzuje ekonom Raiffeisen Bank Pavel Mertlík, bývalý ministr financí v sociálnědemokratické vládě Miloše Zemana.
Úspěšný boj s chudobou má podle Daniela Münicha z výzkumného ústavu CERGE-EI a Petra Macha z Centra pro ekonomiku a politiku ještě další, spíše negativní důvod: "Český penzijní systém je nejvíc rovnostářský na světě. Prakticky všichni důchodci berou kolem sedmi tisíc korun," shodují se. Tak hranici chudoby překročí skoro všichni staří lidé a spolu s nimi invalidní důchodci.
Lidem s malými příjmy pomáhají také ve světě nejnižší doplatky u lékaře. Na rozdíl od sociálních dávek je rovnostářství v penzích a zdravotnictví dražší.

Umíme si pomáhat
Chudoba v Česku není problém, potvrzuje občanský demokrat Jaroslav Kubera, senátor a starosta Teplic. Žije v regionu s vysokou nezaměstnaností. "Pro dávky chodí hodně lidí, ale víc toho o chudých vlastně nevíme," říká.
K teplické idyle podle něho přispěla úspěšná bytová politika. Počátkem devadesátých let radnice prodala všechny byty pod cenou. "Kdybyste viděli, jak skvěle dnes vypadají! Ani nevím, a také nechci vědět, za co je opravili," říká starosta. Ve městě proto neexistuje chudinské ghetto. "Pokud na tom je někdo špatně, pak manželé vysokoškoláci s dítětem," tvrdí Kubera. Těm však město nabízí laciné pozemky na stavbu domů.
Starostův výklad schvaluje pražský sociolog Jiří Večerník. "Během transformace devadesátých let se rozvíjela svépomoc a neformální ekonomika, kterou si Češi osvojili už za komunismu," říká Večerník a dodává, že Česko je v tomto ohledu úspěšnější než jiné postkomunistické země, kde během přechodu ke kapitalismu chudoba postihla široké vrstvy.

Závist vůči Němcům
Pozitivní roli šedé ekonomiky při boji s chudobou potvrzuje expert CERGE-EI Jan Hanousek. Před deseti lety přiznal každý sedmý Čech daňový únik, koncem devadesátých let nepřiznával část daní každý čtvrtý, do loňska, během období hospodářského růstu, se však zkušenost s úniky snížila na pětinu.
Češi podle OECD chudí nejsou, přesto si tak připadají. Vychází to z dat, kterými Večerník doplnil Försterovu studii. Ptal se lidí, jaká je hranice chudoby, a srovnal odpovědi s jejich příjmy. Za chudé se považují tři čtvrtiny Čechů, i když se stydí chudobu přiznat.
Pocity občanů není podle Mertlíka možné přehlížet. I když je Česko rovnostářské, proti Západu se lidé tak dobře nemají. Například pod německou hranici chudoby patří víc než polovina Čechů. "Německo je pro Čechy rozhodující srovnání," říká Večerník.
Evropské statistiky ovšem ukazují, že jde do značné míry o optický klam. Němci mají vedle Belgičanů nejvyšší příjmy na světě a ve srovnání s ostatní Evropou Češi dopadají lépe.

Dlouhodobě neudržitelné
Přesto srovnání se Západem ukazuje na nejvážnější rizika českého modelu. Pokud Češi začnou vydělávat víc, otevřou se příjmové nůžky a náklady na sociální stát porostou jako ve Skandinávii.
Tomuto trendu dokázaly v posledních letech vzdorovat vlády ČSSD. Průběžně zvyšují minimální mzdy, důchody i platy státních zaměstnanců, zároveň drží zdravotnický systém bez doplatků. Podrobné studie ukázaly, že příjmové nůžky se otevíraly až do roku 1996, o šest let později se ukázalo, že se rozdíly nezvětšují.
"Přesto musíme počítat s tím, že se budou dál otevírat," předpovídá Mertlík.
Omezit rovnostářství hodlá ODS, která už nechce dále zvyšovat minimální mzdu a plánuje reformy penzí a zdravotnictví.
ČSSD chce udržet současnou výkonnost systému. Zatím omezila zneužívání nemocenské, pokutuje předčasný odchod do důchodu a dala penzistům šanci vydělat.

Příloha