ODS: Jednejme ve sněmovně

Dopředu je jasné, že ani další diskuse nevyřeší rozpory českých politiků o evropské ústavě. A přesto ODS vyzvala premiéra Jiřího Paroubka, aby o tom před čtvrtečním odletem na summit EU v Bruselu znovu debatoval s poslanci.
Od schůzky evropských státníků se očekává, že dá návod, jak dál postupovat v "kauze" evropské ústavní smlouvy. Tedy: zda a jak mají členské země unie dál pokračovat ve schvalování dokumentu, který už nemůže platit, protože jej Francouzi a krátce po nich Nizozemci odmítli.
ODS včera po jednání své výkonné rady vyzvala Paroubka, aby před poslanci nastínil, jaká stanoviska hodlá v Bruselu hájit.
A protože je předem zjevné, že premiér má jinou představu než občanští demokraté (kteří odmítají pokračovat v ratifikaci euroústavy), šéf strany Mirek Topolánek Paroubkovi rovnou vzkázal, že ODS s ním souhlasit nebude. "Pan premiér si musí uvědomit, že by na summit EU měl jet se silnějším mandátem, než je křehká většina 101 vládních hlasů. Proto chceme o českém stanovisku k ratifikačnímu procesu znovu diskutovat," uvedl Topolánek.
Podpořil jej i čestný předseda ODS, prezident Václav Klaus. Také ten se v názoru na ústavu EU s vládou dlouhodobě rozchází.
Na dotaz HN vzkázal prezident prostřednictvím mluvčího Petra Hájka, že považuje za nešťastné, že se s ním Paroubek před summitem neporadil. "To, s čím premiér na důležitou schůzi Evropské rady odjíždí, se prezident dozvídá pouze z médií. Je to nedobré a signalizuje to, že předseda vlády nemá zájem na společné zahraniční politice, ale chce dělat výhradně zahraniční politiku svou a své vlády," uvedl Hájek. Klaus by si prý přál, aby vládní delegace v Bruselu tlumočila i názory opozice.
Paroubek na kritiku včera nereagoval a naznačil, že další diskusi považuje za zbytečnou.
Podle už dříve dohodnutého programu má ovšem dnes ráno předstoupit před poslanecký výbor pro evropské záležitosti. "Ve výboru jsou i zástupci ODS a zaběhnutá praxe je, že členové výboru informují o postojích vlády na chystaných summitech své kolegy. Není proč to měnit," řekla mluvčí premiéra Lucie Orgoníková.
Paroubek má stanovisko k euroústavě požehnané od svého kabinetu. "Hodlám svým evropským kolegům navrhnout, aby se termín pro ratifikaci prodloužil o dva roky," uvedl dříve premiér.
Pokud by se termín pro přijetí ústavní smlouvy prodloužil, má vypršet na podzim příštího roku, získaly by vlády jednotlivých zemí čas, aby lidem obsah euroústavy vysvětlily. Navíc by země, které dokument odmítly, získaly prostor pro opakování referenda.
"Především by to však byl čas na nalezení kompromisu, co dál," uvedl šéf lidovců Miroslav Kalousek.
Lidovci vládě mandát schválili, i nadále ale prosazují, aby se pozastavila kampaň k euroústavě - byť ještě ani nezačala. Kabinet však tento návrh - který včera podpořila ODS - odmítl. I nadále se počítá, že by z letošního rozpočtu mělo jít na propagaci evropské ústavní smlouvy zhruba 80 miliónů korun.
Spor o rozpočet EU, str. 6 Názor, str. 11