Odposlechy byly zákonné, řekl soud

Soudce Okresního soudu v Kroměříži Karel Rašín učinil důležité rozhodnutí k tomu, aby mohlo pokračovat vyšetřování korupční aféry v profesionálním fotbale a aby za uplácení mohly padnout tresty.
Při včerejším líčení, jímž podruhé pokračoval proces s rozhodčími a majiteli někdejšího klubu 1. FC Synot (dnes má nové vlastníky a vystupuje pod názvem 1. FC Slovácko), soudce uznal jako zákonné odposlechy, díky nimž byli všichni obžalovaní před soud postaveni.

Kapříci a desetníky...

Odposlechy zachycují telefonní hovory, v nichž se rozhodčí a fotbaloví činovníci podle žaloby domlouvají, jak a za kolik zkorumpovat výsledky fotbalových zápasů první a druhé ligy. Za důkaz korupce jsou považovány přesto, že ve většině případů nepoužívají manažeři a rozhodčí slova úplatek, ale termíny kapříci, ryby či desetníky - žaloba je však přesvědčena, že pouze zakrývají přesné částky, za něž se utkání prodávala.
Podstatná část záznamů byla v minulých měsících zveřejněna v médiích.

... jako klíčový důkaz

Odposlechy jsou v korupční aféře klíčovým důkazem žaloby. Už při prvním líčení, které se konalo před dvěma měsíci a trvalo pár minut, se proto jejich věrohodnost snažili zpochybnit obhájci obžalovaných.
Soudce Karel Rašín však včera odmítl námitku, že byly odposlechy neoprávněné. Odmítl i další výhradu obhajoby - že brněnský soudce Aleš Dufek, který policistům odposlouchávání podezřelých povoloval, je podjatý, protože pracuje také v arbitrážní komisi Českomoravského fotbalového svazu.
"Nemám žádný důvod myslet si, že odposlechy byly nařízeny nezákonně," řekl včera v Kroměříži soudce Rašín, podle kterého se dá Dufkovi věřit i to, že nebyl podjatý.

Devět obžalovaných

U kroměřížského soudu včera sedělo devět z deseti obžalovaných v této kauze: dva bývalí funkcionáři klubu 1. FC Synot z Uherského Hradiště a sedm rozhodčích. Omluvil se pouze bývalý majitel klubu 1. FC Synot Ivo Valenta.
Všichni obžalovaní při včerejším líčení buď odmítli vypovídat, nebo jakékoliv obvinění odmítli. Potvrzovali pouze, že se jako rozhodčí respektive kluboví činovníci scházeli, především po zápasech, kdy společně často večeřeli.
"Z funkce čtvrtého rozhodčího jsem nemohl nic ovlivnit. Zápas proběhl korektně, o úplatcích nic nevím," řekl například u soudu rozhodčí Josef Dvořáček.
Rozhodčí Jaromír Hlaváč, který je také starostou jihočeského Protivína, zase zpochybňoval odposlechy, s tím, že jejich povolování neodpovídalo mezinárodní Štrasburské úmluvě o korupci z roku 1999, ke které Česko přistoupilo o tři roky později. Hlaváč také kritizoval požadavek fotbalového svazu, který škodu způsobenou korupcí vyčíslil na padesát čtyři milióny korun. "Svým pískáním na hřišti jsem nikdy nikomu žádnou škodu nezpůsobil," řekl Hlaváč.
Kvůli výslechu svědků odročil soudce Rašín proces na červenec. Advokáti obviněných už avizovali, že budou chtít vyslechnout také šéfy českého fotbalu.
Bývalým funkcionářům 1. FC Synot Jaroslavu Hastíkovi, Ivo Valentovi a Igoru Štefankovi hrozí v procesu tresty za uplácení, za navádění k tomuto trestnému činu a za spolupachatelství. Rozhodčí Václav Zejda, Stanislav Hruška, Jaromír Hlaváč, Josef Dvořáček, Bohuslav Krátký, Petr Řehoř a Eduard Cichý jsou obžalováni z přijímání úplatku, Hlaváč navíc i z pomoci ke spáchání tohoto trestného činu.
Rozhodnutí kroměřížského soudu bude důležité i pro posuzování dalších případů korupční fotbalové aféry. Policie totiž navrhla podat obžaloby v případech klubů z Opavy a Vítkovic, skončilo už také vyšetřování ve Viktorii Žižkov a Liberci. Tresty za korupci zatím rozdávala pouze disciplinární komise fotbalové asociace.