Sdružení nájemníků (SON) se domnívá, že absence zákona o nájemném škodí lidem více než samotná výše nájemného. Vítá proto snahu ministerstva pro místní rozvoj o přijetí zákona, který České republice několik let chybí. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda sdružení a poslanec ČSSD Stanislav Křeček. Ministerstvo chce vládě návrh zákona o nájemném předložit do konce měsíce. Podle MMR by měly činže v bytech s regulovaným nájmem poprvé vzrůst příští rok v říjnu.

"My se domníváme, že zákon je velmi potřeba, protože ta nejistota občanů, ať jsou to pronajímatelé či nájemníci, je značná. Působí větší stres našim občanům než výše nájemného," uvedl Křeček.
Zákon však podle něj nesmí být příliš přísný, aby nevyloučil možnost lidí opatřit si nájemní byt. "To je podmínkou, aby to bylo zaplatitelné," doplnil. Pod tím si představuje strop podílu výdajů na bydlení ve výši 25 až 35 procent z čistých příjmů rodiny. Pokud by náklady překročily tuto hladinu, obdržely by domácnosti sociální dávky jako kompenzaci. Ministr Radko Martínek hovořil o podílu 30 procent. Příliš vysoký růst nákladů na bydlení by podle SON vedl k zániku nájemního bydlení v zemi.

Hranice, o níž se uvažuje, bude podle Křečka problémem u obyvatel s nízkými příjmy, především u důchodců. Kompenzaci vyšších nájmů by měl upravovat zákon o hmotné nouzi, který by měl podle něj parlament souběžně schválit. "A tady existují naše pochybnosti, zda existují prostředky pro to, aby takováto dávka mohla být vyplácena," doplnil.

Podle návrhu MMR, se kterým však zástupci majitelů domů nesouhlasí, by se ceny nájmů měly zvyšovat od 1. října příštího roku po dobu šesti let až do výše pěti procent tržní ceny bytu. Zákon by v prvním roce dovolil v průměru zvednout nájemné o 9,3 procenta. V roce 2012 by se nájmy měly podle aktuálního návrhu určovat dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem. Pokud by se strany nedohodly, rozhodl by o výši činže soud. Ten by také sám zjistil, jaké je místně obvyklé nájemné. Podle dřívějšího návrhu měly tuto činnost vykonávat obce.

Navrhovaný zákon zároveň řeší přechody nájmů a vystěhování neplatičů. Při přechodu bytu na nového nájemce by smlouva měla trvat nejvýše pět let, poté by se nájem měl uzavřít na základě dohody. Nájemci, který by pět měsíců neplatil nájem, by mohl pronajímatel dát výpověď.