Podle bankovních zdrojů byly všechny peněžní ústavy působící na českém trhu pozičním dokumentem Ministerstva financí překvapeny. Domnívají se, že tato iniciativa k ochraně spotřebitelů je i politicky motivovaná - v parlamentních volbách v příštím roce má sociální demokracii přinést hlasy voličů.

KULTIVOVANĚ A PROFESIONÁLNĚ. Pavel Kavánek, předseda představenstva a generální ředitel ČSOB, jako prezident České bankovní asociace (ČBA) 2. června místopředsedovi vlády a ministru financí Bohuslavu Sobotkovi sdělil, že ČBA může být platformou pro diskusi a dialog, které budou vedeny "kultivovaným způsobem a na profesionální úrovni".

V pátek 3. června se konalo pravidelné zasedání prezidia ČBA. Sobotkova iniciativa na programu nebyla, ale diskutovalo se o ní v bodě různé. Podle názoru bankéřů kultivovanost mimo jiné znamená, že se názory partnera nedozvídáte až z novin. Profesionalita znamená nepředkládat populistické návrhy - ať jde o věcný obsah či časový scénář.

Jako dobrovolné sdružení bank se ČBA poplatky a marketingovou a obchodní politikou bank nezabývá. Proto zatím nemůže reagovat na žádné iniciativy v této oblasti, včetně pozičního dokumentu Ministerstva financí. Aby se mohla vyjádřit, musela by mít zmocnění, stanovisko členských bank.

ČNB A KONKURENCE. Podle bankéřů měla doposud správný přístup centrální banka. Bohuslav Sobotka se na ni kvůli poplatkové politice bank obrátil již 9. dubna 2004. Ve své písemné odpovědi z 30. dubna 2004 guvernér Zdeněk Tůma mimo jiné vyjádřil přesvědčení, že "zlepšující se konkurenční prostředí a zvyšující se tlak na banky v oblasti cenové politiky po vstupu do EU budou tím nejlepším nástrojem ke stabilizaci a optimalizaci úrovně poplatků a provizí našich bank, a to efektivněji než jakékoli násilné a umělé zásahy v podobě regulace a opatření ze strany tuzemských regulatorních orgánů". Tento názor prý i dnes podporuje 99 % tuzemských bank. Ale protože závisejí na Ministerstvu financí v řadě otázek, jako jsou zákony o účetnictví, o dani z příjmů, o rezervách atd., nechtějí jít do otevřeného střetu se Sobotkovou institucí. A čekají na reakci ČNB.

INSPIRACE FRANCIÍ? Podle informací z bankovních trhů se Bohuslav Sobotka a jeho náměstek Tomáš Prouza zřejmě inspirovali Francií. Tam loni v říjnu tehdejší ministr financí Nicolas Sarkozy (mladý a ambiciózní politik - tak jako Sobotka) předložil obdobné návrhy - na rozdíl od Česka však předjednané. Sarkozymu se podařilo změnit dlouholetý systém, kdy francouzské banky neúročily běžné účty, ale za to nezpoplatňovaly platby šeky. České Ministerstvo financí prý však nezvládlo profesionální stránku: předjednání s partnery. "V Praze k tomu přihodili to, co Francouzi nemají. A to, co tam Francouzi mají, na českém Ministerstvu financí nepochopili," sdělil Ekonomu jeden tuzemský bankovní zdroj.

NĚCO ANO, NĚCO NE. A jak se české bankovní kruhy předběžně dívají na některé návrhy opatření v pozičním dokumentu?

Povinný přestupní servis: je to prý hloupost. Byl obsažen i ve francouzském návrhu. Skončilo to tak, že banky připraví pro své nové klienty brožurky, v nichž vysvětlí, co musí klient udělat, aby neměl problémy se zrušením účtů v jedné bance a přechodem do jiné banky.

Zrušení všech výstupních poplatků: Lze předpokládat, že tento návrh zřejmě akceptují všechny tuzemské banky.

Okamžité ukončení smluvního vztahu a placení poplatků staré bance: Nová banka žádný takovýto závazek nemůže přebírat. Co kdyby jí její nový klient řekl: "Od své bývalé banky mám ještě platební kartu, ale předevčírem jsem ji ztratil... vyřiďte to s nimi".

Trvalé číslo bankovního účtu, založeného na mezinárodním formátu IBAN: Jednalo se o tom v Evropské unii. Závěr: v budoucnu by to bylo možné, ale představovalo by to investice v řádu desítek miliard - v jakékoli měně. Pokud to klienti skutečně chtějí, budou za to muset zaplatit.

Návrh týkající se IBAN je prý příkladem neprofesionality Ministerstva financí: IBAN, mezinárodní číslo bankovního účtu, bylo vytvořeno v rámci samoregulace Evropským výborem pro bankovní standardy (ECBS). Tvoří se mechanickým propočtem, kdy se číslo bankovního účtu zkombinuje s kódem banky. Čili při jakémkoli přechodu do jiné banky není možné IBAN nadále používat. Musela by se předělat celá jeho konstrukce.

Srovnatelnost informací, jednotná terminologie ceníků: Bankovní zdroj poukázal na restaurace III. cenové skupiny a jejich jídelní lístky před rokem 1989. Hotová jídla vždy začínala hovězím gulášem a končila smaženým sýrem; u minutek bývala na prvním místě vídeňská roštěná... Ceny byly všude stejné, jídla byla připravena podle stejných norem a jednotných receptur - bylo to přehledné, transparentní, laciné. Bohužel drtivá většina Restaurací a jídelen v zemi byla ztrátová. Autoři návrhů jsou tak mladí, že restaurace III. cenové skupiny nezažili, ale mají se koho přeptat, dodal zdroj.

Za "průšvih" je považována věta: "Banky by musely v cenících základních operací využívat pouze schválenou terminologii." Ale slovníček základních pojmů by bylo možné vydat.

Zveřejňování ceníku bank na internetových stránkách ČNB a Ministerstva financí: Největší problém s informovaností mají "tetičky z Orlických hor" - a ty internet nepoužívají. Na webu surfují lidé, kteří mají přístup k řadě finančních serverů a v bankovnictví se orientují.

Informování klientů o konkrétních dopadech změny ceníku (podle průměrného chování klienta za posledních šest měsíců): Banky by to rády začaly dělat, kdyby to bylo zpoplatněno, protože by to stálo pěkných pár tisíc korun na jednoho klienta.

U plateb státu zpoplatnit pouze náklady: stát by měl občanovi či podniku, který uhradil daně z bankovního účtu, dát možnost odečíst částku za převod z příští daňové povinnosti nebo ji zaúčtovat do nákladů.

Související