Spravedlnost chystá registr přestupků

Ladislav Pacovský před dvěma lety vytáhl na své sousedy v jihočeských Litvínovicích zbraň a začal pálit. Po divoké střelbě zůstali na zemi ležet tři mrtví. Střelec terorizoval spoluobčany celá léta předtím, úřady však řešily každý jeho přestupek zvlášť. Díky tomu Pacovský vždy vyvázl s drobným trestem. Podobným případům, jež nakonec vedou k tragédii, by měl zabránit nový centrální rejstřík přestupků. Návrh zákona o ústřední evidenci protiprávních skutků, který s tím počítá a který znamená přelom v právním řádu, dokončilo Ministerstvo spravedlnosti a odeslalo jej vládě ke schválení.

Jen pro úřady

V současnosti žádný český úřad přestupky souhrnně neeviduje. Stává se tak, že výtržník či zloděj opakovaně porušuje zákon, ale je za to trestán v jednotlivých případech, a to pouze domluvou nebo pokutou. Centrální registr umožní prohřešky sčítat.
Podle návrhu by se evidovaly všechny přestupky proti majetku, tedy krádeže, zpronevěry, podvody či ničení cizí věci, při nichž vznikla škoda do pěti tisíc korun. Stejně by se zapisovaly i přestupky proti občanskému soužití, například vyhrožování násilím, drobné ublížení na zdraví či schválnosti.
Rejstřík má být dostupný pouze v elektronické podobě a využívat jej mají výhradně policisté, žalobci, soudci a vybraní úředníci.
"Na rozdíl od evidence rejstříku trestů nebudou vydávány žádné opisy či výpisy," poznamenává mluvčí Ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.
Informace by do registru posílali přes internet úředníci, kteří přestupek projednali. Otázkou je, zda bude přístup chráněn elektronickým podpisem nebo hesly. "Vybrat optimální variantu musí ještě vláda," doplňuje Dimun.
Experti Ministerstva vnitra, kteří vypracovali původní návrh nového systému, odhadli, že rejstřík by obsluhovalo deset lidí, jimž by stačilo šest kanceláří. "Střízlivý odhad nákladů na zřízení je čtyřiačtyřicet miliónů korun, odhadovaná doba přípravy přibližně jeden rok," upřesňuje Dimun.

Sečíst, a dost!

Jenže registr sám o sobě nestačí. Je třeba změnit trestní zákon tak, aby bylo možné jednotlivé přestupky sčítat a pak je posuzovat jako trestný čin u soudu. Druhé poslanecké čtení nového trestního zákona, který to umožní, je naplánované na schůzi, která začne příští týden. "Pokud norma projde, tak jen těsnou většinou," odhaduje poslanec Jiří Pospíšil (ODS), zpravodaj předlohy. Výhrady panují kolem řady bodů rozsáhlého zákona, část z nich míří ale přímo k přestupkům. "Zahltí to soudy, bylo by lepší, aby se v přestupkovém zákoně zvýšily sankce a razantně se vymáhaly," míní Pospíšil, stínový ministr spravedlnosti.
V každém případě registr nezačne fungovat dřív než za rok. Skeptická je i starostka Litvínovic. "Zatím to vypadá, jako bychom házeli hrách na zeď. Systém je špatný, ale nikdo s tím nic nedělá," říká žena, která po trojnásobné vraždě před dvěma lety sepsala se sousedy petici, v níž politiky vyzvala, aby mezery v přestupkovém řízení odstranili.

Přestupkové registry v zahraničí

Nizozemsko: Tresty uložené v přestupkovém řízení eviduje speciální úřad, takzvaný Centrale Justitiele Documentatie. Některé zápisy se po čase vymazávají. Část přestupků, například překročení rychlosti o více než třicet kilometrů v hodině, zůstává v rejstříku navždy.
Švédsko: Existuje řada občanských a správních pokut, žádná centrální evidence ale není.
Rakousko: Tresty za správní delikty eviduje Ministerstvo spravedlnosti.
Francie: Přestupky jsou rozděleny do pěti kategorií. Pouze ty z páté kategorie, například dopravní přestupky, projednává soud a rozsudky se evidují v Ústředním rejstříku trestů.
Zdroj: analýza ministerstva vnitra