Čeští a všichni ostatní poslanci, kteří uspějí v příštích volbách do Evropského parlamentu, se mohou těšit na "královský" plat 7000 eur hrubého měsíčně, tedy 210.000 korun. Jednání mezi EP a Radou ministrů EU dospělo do stádia, kdy se schválení nového statusu poslanců očekává do konce měsíce.


Spolu se stanovením stejného platu pro všechny bude zrušen dosud neprůhledný systém proplácení cestovného a jiných nákladů; poslanci budou dostávat při předložení účtů jen to, co skutečně utratili. Zachována zůstane paušální částka na provoz kanceláří.


Platy českých europoslanců se nyní pohybují kolem 60.000 korun, tedy hluboko pod průměrem v EP; nejhůře ze všech jsou placeni Maďaři, nejlépe Italové. Mzdy pro poslance dosud přicházejí ze státní pokladny každé země, kde jsou také zdaňovány. Obvykle se blíží příjmům členů národních parlamentů.


Rada EU tento týden sdělila, že členské státy již dohodu neblokují; znamená to, že se podařilo překonat odpor zejména Německa, které loni návrh pohřbilo spolu s Francií a Švédskem. Podle zdrojů v EP jeho právní služba považuje představy obou institucí nyní za kompatibilní. Status by mohl být schválen na plénu EP v Bruselu 22.-23. června a vzápětí přijat Radou EU. Platit bude od prvního dne funkčního období příštího EP, který bude zvolen v roce 2009.


Z návrhu vypadla původní představa, že pro poslance z nových členských států, kde se platy v národních parlamentech pohybují velmi nízko ve srovnání se zbytkem EU, by výše evropské mzdy stoupala jen postupně. Zemím, kde domácí poslanci berou víc než 7000 eur, například Itálii, se naopak umožní, aby příjem dorovnávaly z vlastních zdrojů na tuto úroveň.


Platy bude vyplácet Evropský parlament ze svého rozpočtu a poslanci z něj budou hradit desetiprocentní evropskou daň. Jejich vlády se však mohou rozhodnout, že si je zdaní samy. EP na sebe vezme odpovědnost za penzijní pojištění a za dvě třetiny sociálního a zdravotního pojištění.