V pondělí večer se v pražském Autoklubu konal seminář Centra pro ekonomiku a politiku (CEP), který se zabýval perspektivami Evropské unie po zamítnutí evropské ústavy. Seminář moderoval Václav Klaus, který během večera zdůraznil, že na semináři nehovoří jako prezident ČR, protože by mu to premiér Paroubek stejně nedovolil. Klaus tím v narážce reagoval na kritiku ministerského předsedy Jiřího Paroubka, kterému se nelíbí, že Václav Klaus kritizuje evropskou ústavu, ačkoliv ji kabinet podporuje.


Klaus představil předsedu ODS Mirka Topolánka jako předsedu Občanské demokratické stránky, což vyvolalo v zaplněném sále, kde bylo možné vidět bývalé ekonomické ministry Klausových vlád - Dlouhého, Kočárníka a Dybu, značné veselí. "Euroústava je mrtvá. Evropané uhájili stávající pravidla fungování Evropské unie proti eurokratům a politické elitě. To neznamená, že nelze jednat o novém dokumentu, který by byl přijatelnější," zdůraznil Topolánek ve svém příspěvku.


Topolánek: Evropa je nemocná přemírou regulace
Topolánek dodal, že se unie nyní může vrátit k racionalizaci svých politik. Především zemědělská politika by se měla redukovat, uvedl Topolánek. "Evropa je nemocná nedostatkem konkurence a přemírou regulace," řekl předseda ODS. Topolánek odmítl sociální model, především francouzský a německý, protože dává státu velké pravomoci při přerozdělování národního produktu.


Topolánek naopak zdůraznil, že je třeba zvýšit konkurenceschopnost v Evropě tím, že každá země unie bude mít jiný daňový systém a jednotlivé státy budou soutěžit o nejlepší politiku pro občany. "Místo centralizované bruselské byrokracie potřebujeme svobodu, konkurenci a suverenitu," prohlásil Topolánek. "Není třeba se bát vícerychlostní Evropy," dodal.


Podle předsedy ODS by se měl rozšiřovat "ostrov pozitivní deviace", Topolánek naopak varoval před uzavřením EU a vytvořením "pevnosti Evropa". "Je třeba rozšiřovat pásmo stability, demokracie, prosperity a ne se uzavírat do sebe a chránit staré výhody," upřesnil. Právě státy střední Evropy by mohly být motorem nové Evropské unie, domnívá se Topolánek.


U nás referendum nebude. Nebude, zopakoval Topolánek
Topolánek v následné diskusi zdůraznil, že v České republice referendum nebude. Tím zřejmě naznačoval, že ODS vypsání referenda o euroústavě po odmítnutí Francií a Nizozemskem nepodpoří. Jelikož má ODS v Senátu většinu, zákon o jednorázovém referendu by nebyl schválen, protože stejně jako ústavní zákony potřebuje ke schválení třípětinovou většinu obou komor parlamentu.


Evropa by měla být postavena na solidaritě a otevřeném myšlení, zdůraznil Rokita
Ještě před Topolánkem vystoupil se svým příspěvkem Jan Rokita, který je předsedou polské Občanské platformy a kterého Klaus pasoval na příštího polského premiéra, protože Občanská platforma v současnosti vede v průzkumech volebních preferencí.


Rokita zdůraznil, že Polsko nejvíce vydělalo na vstupu do unie nikoliv díky dotacím z Bruselu, ale tím, že začalo být konkurenceschopné v zemědělské produkci. Rokita varoval před politikou velkých států jako je Velká Británie, Německo nebo Francie, protože prosazují národní politiku na úkor politiky unijní.


V budoucnu by měla být unie postavena na solidaritě a otevřeném myšlení, dodal. Rokita se domnívá, že pokračování referend o evropské ústavě bude znamenat, že politici nejsou schopni odpovědět na současnou krizi EU. Rokita varoval před zneužíváním euroústavy k řešení vnitropolitických problémů. Na otázku, co bude Občanská platforma doporučovat voličům v říjnovém polském referendu, Rokita odpověděl, že o mrtvých věcech již nemá smysl hovořit. "To je věc pro kouzelníky," dodal s nadsázkou.