Vláda může přispět k omezení imunity poslanců

Lidovci chtějí změnit ústavu a omezit imunitu zákonodárců. Zítra může jejich záměr významně podpořit vláda. Ve světě nevídaný rozsah imunity poslanců a senátorů se čeští politici pokusili od roku 1997 zrušit celkem sedmkrát, vždy neúspěšně.
Zdejší zákonodárci nesmějí být stíháni soudně ani v přestupkovém řízení. Už tato ochrana patří k největším v Evropě. Zcela nevídaná je však klauzule, podle které můžou sněmovna i Senát zabránit stíhání svých členů i po vypršení jejich mandátu. Tuto výsadu se dnes lidovci opět pokoušejí zrušit.
Kdo se snaží omezit imunitu, bývá zpravidla kolegy obviněn z populismu. Hlavní autor současné novely, místopředseda sněmovny Jan Kasal, s kritikou předem počítá: "Ano, jsem populista, když navrhuji, co chtějí lidé."
Motivem pro něho byly debaty s občany v osmnácti městech Vysočiny: "Vždy jim vadila imunita a to, že si poslanci sami stanovují platy." Proto Kasal připravuje také zákon, podle něhož by o platech poslanců rozhodovalo kolegium Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu.

Zase od začátku

Debata o imunitě se Kasalovou iniciativou vrací na začátek. První návrh na stručnou změnu dvou paragrafů předložila sněmovně Hana Marvanová z Unie svobody - levice, ODA a republikáni ji však na jaře 1998 odmítli s tím, že ústavu není možné měnit po odstavcích.
Stejně neúspěšný byl o několik měsíců později podobný návrh lidovce Miloslava Výborného. Později se tedy stala změna imunity součástí širších ústavních novel. Část poslanců či senátorů však vždy změnu zablokovala s tím, že s omezením souhlasí, vadí jim však změny ostatních paragrafů.
Naposled spadlo omezení imunity pod stůl v prosinci, když klub KSČM a část poslanců ČSSD a ODS nechtěla rozšířit ústavní pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu. Dnes Kasal věří, že novela pouhých dvou odstavců projde snáze. Podle zástupců poslaneckých klubů má skutečně šanci.

Kdo je pro, kdo proti

Vedle lidovců chtějí změnu podpořit unionisté. "Vždy jsme byli pro omezení imunity," říká místopředseda Svatopluk Karásek.
Vstřícně návrh hodnotí i Eva Dundáčková, odpovědná v klubu ODS za právní otázky: "Myslím, že nový návrh podpoří víc členů klubu než v předchozím hlasování." Dokonce radí, aby se zrušil zákaz stíhat přestupky poslanců. "S přestupky na imunitní výbor stejně nikdo nechodí a raději platí pokutu na místě," říká poslankyně. Naposled se před třemi lety řešil případ předsedy sněmovny Zaorálka, který nesouhlasil s tím, že se skutečně dopustil dopravního přestupku.
"V nějaké podobě by návrh měl projít," říká i místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Předpovědět hlasování svých kolegů se však neodvažuje předseda klubu ČSSD Michal Kraus. Sociální demokraty by mohla k podpoře novely motivovat vláda, kdyby návrh lidovců doporučila.
Ani s vládní podporou však novela nemusí projít. "Odhaduji, že dnes by změnu podpořila jen polovina senátorů," říká předseda senátu Přemysl Sobotka (ODS). Ke schválení ústavní změny však jsou třeba tři pětiny zákonodárců.
Sobotka upozorňuje, že senátoři imunitu nezneužívají a dosud nevydali jen Václava Bendu (ODS), obviněného za únik informací v případu spolupráce vídeňského starosty Zilka s StB.
Sněmovna naposledy v roce 2000 zabránila stíhání Ludmily Müllerové (KDU-ČSL) za daňový únik a Jaroslava Bašty (ČSSD) za zneužití pravomoci veřejného činitele.


Imunita v západních demokraciích

Belgie, Dánsko, Německo, Rakousko
Zákonodárci nesmějí být stíháni za trestné činy ani za přestupky.
Francie, Španělsko
Zákonodárci nesmějí být stíháni za trestné činy.
Finsko, Itálie, Portugalsko, Švédsko
Zákonodárci nesmějí být stíháni za méně závažné trestné činy (do určité hranice trestní sazby) ani za přestupky.
Nizozemsko, Velká Británie, Spojené státy
Imunita neexistuje. V Nizozemsku však smí být zákonodárce souzen jen Nejvyšším soudem, v Británii musí policie o jeho zadržení informovat sněmovnu, v USA nesmí být zadržen během jednání Kongresu.
Zdroj: Parlamentní institut