Havlův spojenec Tomáš Pojar jde radit Svobodovi

Sedm let řídil nejznámější českou humanitární organizaci Člověk v tísni. Nyní odchází jedenatřicetiletý Tomáš Pojar na ministerstvo zahraničí. Od podzimu bude náměstkem ministra Cyrila Svobody.
Přestupem, o němž jako první informovala MF Dnes, přijde Člověk v tísni o respektovaného ředitele a ministerstvo získá úředníka, který se vždy silně zastával disidentů v nedemokratických zemích.
V pohledu na mezinárodní politiku patří Pojar mezi spojence exprezidenta Václava Havla. V září roku 2002 například odletěl s Havlem na oficiální návštěvu Spojených států. Na Floridě se setkal s kubánskými disidenty, hovořili s nimi o dodržování lidských práv režimem Fidela Castra.
Na začátku letošního června zase s Havlem založil mezinárodní sdružení Občanské Bělorusko. To chce podporovat nevládní organizace, které autoritářský režim Alexandra Lukašenka zakázal.
Spojenectví oběma vyhovovalo. Havel využíval experty Člověka v tísni a Pojarově organizaci zase pomáhalo, když své akce mohla zaštítit Havlem. "Na světě je málo lidí, kteří by měli tak dobré jméno," řekl nedávno Pojar HN.
Pojar, jehož nominovali na místo náměstka ministra zahraničí unionisté, je také členem mezinárodního výboru, který usiluje o zlepšení lidských práv v Číně do zahájení olympiády v Pekingu v roce 2008.
Na české politické scéně tak má jediného nesmiřitelného nepřítele - komunisty. Těm vadí především podpora kubánských, čínských či severokorejských disidentů.
Druhá opoziční strana - ODS - naopak přijímá Pojara příznivě. Zahraniční politiku s ním konzultuje i stínový ministr zahraničí Jan Zahradil. I když se brání formulaci, že Pojar je v jeho týmu. "Tvrzení, že je přímo mým poradcem, je trochu silné. Je to ale člověk, se kterým jsem řadu věcí konzultoval. Mohl by nám například pomoci s prosazováním podpory Ukrajiny. Tomáš Pojar má pro věci, které se týkají pomoci těmto státům, cit."
Odcházející ředitel Člověka v tísni naopak zasedne ve vládní administrativě, jejíž předchůdce kritizoval. Vloni podepsal petici, která požadovala odvolání tehdejšího předsedy Úřadu vlády Pavla Přibyla, jelikož se účastnil zásahů proti demonstrantům během takzvaného Palachova týdne v lednu roku 1989. Expremiér Stanislav Gross nakonec Přibyla skutečně odvolal.
Jen několik měsíců předtím vystoupil Pojar i proti prezidentovi Václavu Klausovi. Spolu se spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem či poslanci Svatoplukem Karáskem a Táňou Fischerovou podepsal otevřený dopis, ve kterém Klause žádali, aby plnil své povinnosti a bez odkladu navrhoval Senátu kandidáty na ústavní soudce.
Blíže měl ale Pojar vždy k událostem, které se děly za hranicemi Česka. Pokud nastala ve světě humanitární krize, novináři většinou jako první vytáčeli jeho číslo. Sám psal rozhovory s disidenty pro časopis Respekt a publikoval sloupky pro Lidové noviny.
O jeho snaze pomáhat přímo v centrech střetů a krizí, vypovídá i vystoupení na konferenci Fórum 2000: "Nestačí o problémech světa jen řečnit na konferencích," řekl Pojar, který se před lety s kamarády sbalil a odjel o prázdninách pomáhat do uprchlických táborů v Chorvatsku a Bosně. Potřebné peníze na cestu si dokázali sehnat sami.
Poznámka, str. 8


Tomáš Pojar
Věk: 31 let
Dosavadní práce: Deset let pracoval v humanitární organizaci Člověk v tísni. Sedm let ji řídil.
Názory: Podporuje disidenty od Severní Koreje přes Kubu po Bělorusko.