ČSSD se s ODS o ústavě nedohodla

Vládní a opoziční politici se stále nemohou shodnout, zda mají evropskou ústavu oživit nebo definitivně pohřbít. V rozhodování jim nepomohla ani nápověda z Velké Británie, která se rozhodla referendum o ratifikaci odložit.
Premiér Jiří Paroubek a ČSSD stále trvají na pokračování schvalovacího procesu, opoziční ODS a komunisté ho chtějí zastavit. Lidovci vyčkávají a chtějí s definitivní verdiktem posečkat až do příštího týdne, kdy má zasedat Evropská rada.
Přestože se včera uskutečnilo několik debat o euroústavě, neobjevil se na nich žádný nový argument.

Hodina a půl beze změn

Už o půl osmé ráno se v Kramářově vile sešel předseda vlády Jiří Paroubek s šéfem ODS Mirkem Topolánkem. Paroubka na jednání doprovodil předseda ČSSD Stanislav Gross, s Topolánkem přišel místopředseda ODS Petr Nečas.
Po půldruhé hodině strávené za zavřenými dveřmi měli zástupci obou jednacích týmů jedinou zprávu - vše je stejné jako na začátku. "Zůstáváme na svých pozicích," prohlásil Topolánek. Naprosto stejnou větou odpověděl i na otázku, zda se ODS podařilo Paroubka přesvědčit, aby vláda zatím zmrazila utrácení peněz na osvětovou kampaň k evropské ústavě.
Totožná slova volil i Paroubek. "Zatím jsme si ponechali svá stanoviska," řekl premiér.
Schůzka, která nic nevyřešila, trvala devadesát minut. "Těch témat, na kterých jsme se neshodli, bylo několik," uvedl Topolánek. Týmy ODS a ČSSD například nedokázaly nalézt společnou řeč o důchodové reformě. Za dva týdny by se proto měli vyjednavači setkat znovu.

Britská inspirace

Po schůzce v Kramářově vile dorazila do České republiky zpráva, že Velká Británie odkládá zamýšlené referendum o euroústavě. "Je to další důvod, který potvrzuje správnost našeho stanoviska, že s jakoukoli kampaní za euroústavu bychom měli počkat až na zásadní rozhodnutí EU. Tím spíše, že Británie bude po 17. červnu předsednickou zemí," komentoval informaci předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.
Místopředseda ODS Petr Nečas ČTK řekl, že odklad je jediný možný a rozumný krok. "Evropská ústava je v tuto chvíli mrtvý dokument," dodal. Podobně reagoval i předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Staré narážky

Sérii již několikrát pronesených vět a bonmotů zakončil v podvečer prezident Václav Klaus, který včera v Praze moderoval debatu pravicového sdružení CEP o Evropské unii a euroústavě. K publiku, jehož převážnou většinu tvořili politici z ODS a sympatizanti této strany, promluvil předseda polské Občanské platformy Jan Rokita a lídr ODS Mirek Topolánek.
Přibližně v polovině dvouhodinové přednášky Klaus posluchačům sdělil, že nemůže říci svůj názor, protože to nemá od premiéra schválené. Smích v sále byl stejně silný a očekávaný, jako před týdnem, kdy na jiné přednášce CEP použil Klaus tutéž narážku.
Topolánek znovu zopakoval, že další ratifikace nemá smysl a že ODS zablokuje případné lidové hlasování. Na otázku z publika, jaké doporučení dá ODS lidem před referendem, odpověděl dvěma slovy: "Referendum nebude". Po chvíli ticha a slabého smíchu odpověď zopakoval.
Předseda ODS si takové tvrzení může dovolit. ODS má v Poslanecké sněmovně i senátu tolik hlasů, že občanští demokraté dokážou sami zablokovat jakoukoliv změnu ústavy, která by referendum vyhlásila.