Představitelé ČSSD a ODS při dnešním jednání o evropské ústavě a důchodové reformě nedospěli k žádné shodě. Obě strany setrvaly na svých pozicích. "My jsme si každý zatím ponechali svá stanoviska," řekl po téměř dvouhodinové přísně utajované schůzce v Kramářově vile předseda vlády a místopředseda ČSSD Jiří Paroubek.
Rozdílnost stanovisek mezi ČSSD a ODS na evropskou ústavní smlouvu potvrdil také předseda občanských demokratů Mirek Topolánek. "Co se týče ratifikačního procesu (evropské ústavy), zůstávají naše strany na svých pozicích," řekl dopoledne novinářům. ODS odmítá pokračování procesu schvalování ústavy EU. "Názory se nesblížily, protože euroústava je po odmítnutí dvěma státy mrtvý dokument," dodal místopředseda strany Petr Nečas.


Šéf ODS prohlásil, že další diskuse o evropské ústavě mezi občanskými demokraty a sociálními demokraty se plánuje po summitu EU v druhé polovině června.
Předseda ČSSD Stanislav Gross po schůzce řekl, že "je nutné být v hlavním evropském proudu," a podotkl, že Česko by mělo dodržet závazky, které přijalo, to znamená jednat o ratifikaci evropské ústavy. "Máme zájem na tom, aby pozice České republiky byla jednotná," zdůraznil s tím, že by podle představ ČSSD měl premiér odjet na summit do Bruselu s konkrétním návrhem.
Gross připustil, že je poté, co ústavu odmítli Francouzi a Nizozemci, situace vážnější. "To není nic, co by nás mělo vyvést z míry," dodal.


Postoje velkých evropských států k ratifikaci ústavy jsou rozporné. Německý kancléř Gerhard Schröder a francouzský prezident Jacques Chirac se v sobotu v Berlíně shodli, že schvalování evropské ústavní smlouvy v členských zemích musí pokračovat. Britská vláda reagovala chladně a chce ratifikační proces odložit. Úřad premiéra Tonyho Blaira vyzývá ostatní členy unie, aby s postoji k osudu euroústavy počkaly na summit unie.


K důchodové reformě Nečas poznamenal, že se ODS s vládní koalicí shoduje pouze na tom, že by měla nadále pokračovat práce takzvané kontaktní skupiny, která má na starosti přípravu nového penzijního systému na starosti.
"Je to věcí expertních týmů a budeme připravovat schůzku předsedů politických stran," uvedl Paroubek. K návrhu ODS, že by měly základní důchody po reformě činit 20 procent průměrného platu, což by nyní bylo kolem 3500 korun, se nevyjádřil s tím, že se dnes "o detailech" nehovořilo.
Premiér označil dnešní schůzku za přípravnou, po které by měla následovat další kola jednání. Příští se má uskutečnit za 14 dní. Zatímco jednání o důchodech bude prozatím spíš věcí expertů, v souvislosti s evropskou ústavou budou obě strany v "permanentním kontaktu", uvedli šéfové sociální demokracie.