Ještě předtím, než si ujasní, jak reformovat ztrátové zdravotnictví, rozhodla se vláda vyplatit mimořádnou šestimiliardovou dotaci zdravotníkům.
Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny je to částka, která zhruba na dvanáct měsíců - tedy do voleb - pouze zastaví další zadlužování. Pátečním rozhodnutím si tak Paroubkův kabinet "kupuje" dočasný klid v oboru.
Čtyři miliardy z dotace pohltí mzdy v nemocnicích. V průměru by měly od září vyrůst o osm procent. Lékařům se zvýší měsíčně o 2500 korun, zdravotním sestrám o 1500 korun.
Další dvě miliardy zamíří k zdravotním pojišťovnám. Uhradí jim částku, o niž se letos zvýší platby soukromým ambulancím a za léky.
Dohoda, kterou spolu s premiérem podepsali zástupci nemocnic a lékařských sdružení, obsahuje i doporučení, aby vyšší dotaci provázela úsporná opatření. O konkrétních krocích se však nemluvilo. Výjimkou byl příkaz zdravotním pojišťovnám, aby snížily o pět procent své provozní náklady. Tím však systém ušetří jen čtvrt miliardy za rok.
Premiér naopak odmítl jediný významný návrh na úspory od ministryně zdravotnictví Emmerové. V návrhu na stabilizaci zdravotnických financí doporučila, aby v druhém pololetí nemusely pojišťovny zvyšovat své platby nemocnicím.
Paroubek ale dal za pravdu asociacím nemocnic, které upozornily, že kvůli vyšším mzdám lékařů potřebují zvýšit příjmy o tři procenta, tedy o téměř dvě miliardy. Stejné zvýšení Paroubek slíbil i v roce 2006.
"Dluhy nezmizí, mohly by se ale snížit," přesto věří premiér.
Pojišťovny odhadují, že dluhy zůstanou do června 2006 na dnešních deseti miliardách. Proto dohodu o zdravotnických financích nepodepsaly, ale jen vzaly na vědomí.