Spor státu a bank propukl naplno

Nový pokus státu zasáhnout proti bankám a jejich poplatkům vyvolal rychlou odezvu.
Ministerstvo financí včera zveřejnilo soubor návrhů, od nichž si slibuje lepší postavení klientů. Ale také v nich počítá s kroky, které budí rozpaky: banky by například musely stejně pojmenovávat své základní služby či by nesměly účtovat poplatky za platby celníkům či jiným státním orgánům. "Nejde o definitivní řešení. Chceme zahájit veřejnou debatu. Zároveň je to výzva národní bance, peněžním domům a asociacím, aby nám řekly své stanovisko," uvedl ministr Bohuslav Sobotka.
Na Sobotkův návrh okamžitě zareagoval šéf České spořitelny Jack Stack. Navrhl vznik skupiny s účastí vlády, antimonopolního úřadu, spotřebitelských organizací a bank. Stack doporučil tříměsíční klid zbraní, který by dal čas vypracovat pravidla pro klienty i banky. "Nynější nálady, kdy dochází k raziím v bankách, vyšetřování, obviňování a politickým útokům, je třeba zastavit," uvedl. Podobně mluví Pavel Kavánek, šéf ČSOB: "Není proč vykopávat válečnou sekyru, když jsme dosud vůbec nevyužili metodu jednání. Nemyslím si, že by v tržním prostředí měla být konkurence vyměněna za svěrací kazajku."
Centrální banka se včera podivila, že návrh Ministerstva financí vznikl bez ní. "V bankovním sektoru přece panuje konkurence," říká Pavel Zúbek, mluvčí ČNB. "Teze ministerstva, podle které by se měla posílením regulace zvýšit konkurence, z našeho pohledu neplatí a jde spíše opačným směrem."
Stát už v bankách "zasahuje" prostřednictvím dvou institucí. Česká obchodní inspekce analyzuje bankovní poplatky už druhý měsíc, antimonopolní úřad zahájil před třemi týdny řízení s ČSOB, Českou spořitelnou a Komerční bankou kvůli podezření z kartelu a shodnému zvyšování cen.
Sobotkova nová opatření jsou vedena snahou omezit bankám možnost účtovat nekorektní poplatky - na něž HN upozorňují už delší dobu - například za zrušení účtu či reklamaci. V některých bodech by však omezila podnikání peněžních domů.
Proti podnikatelské logice jde například návrh na sjednocení názvů bankovních operací. Banky by musely používat pouze schválenou terminologii. Znamenalo by to například, že by spotřebitelské úvěry nesměly mít názvy jako rychlá či expresní půjčka. To by banky proti jiným firmám, které to smějí dělat, znevýhodňovalo. Proti pravidlům trhu jde i záměr, aby se za odvody státu, kupříkladu na sociální zabezpečení, platily jen nákladové ceny - případně vůbec nic. Sobotka to vysvětluje podporou bezhotovostního styku a podnikatelů, kteří by tak přestali platit daně v hotovosti.
Za finanční služby vydávají Češi skutečně více peněz než v mnoha zemích. "Připravovaná opatření by měla negativní dopad. Banky by s tím měly obrovské náklady, které by nakonec zaplatili zákazníci," říká ale Petr Špaček z České bankovní asociace.
Sobotkův záměr odmítá i největší opoziční strana. "Když uvažuje o takové regulaci, tak by se snad měl vrátit k socialistickému systému státní centrální banky," uvedl Martin Kocourek z ODS.
Ministerstvo proti bankám, str. 20 Komentář, str. 9

Poplatky a co s nimi

Co chce ministerstvo financí
Odstranit bariéry přestupu k jiné bance (zrušit výstupní poplatky, zrychlit řízení při rušení účtu, zavést přenositelnost čísla účtu).
Srovnatelné informace o cenách (jednotné názvy bankovních produktů, průhlednější uvádění cen, povinné informování o změnách v ceníku).
Osvobodit od některých poplatků některé státní úřady.
co navrhují banky
Česká spořitelna: zřídit komisi zástupců státu a bank, která by do 90 dnů vypracovala návrhy závazné pro všechny zúčastněné.
ČSOB: "zakopat válečnou sekeru" a začít dialog.
Zdroj: MF, prohlášení bank