Nizozemsko se po Francii stalo druhým členským státem Evropské unie, jehož obyvatelé se vyslovili proti evropské ústavě. Podle neoficiálních konečných výsledků, o kterých informovala nizozemská tisková agentura ANP, zaujalo záporný postoj 61,6 procenta účastníků dnešního nezávazného nizozemského referenda. Z řady členských zemí unie, včetně Česka, nicméně vzápětí zazněly výzvy k pokračování ratifikačního procesu.


Odmítavý výsledek nizozemského referenda se očekával, velkým překvapením je ale vysoká účast - podle nizozemské televize NOS přišlo k urnám 62 procent voličů. Premiér Jan Peter Balkenende se zavázal, že bude verdikt občanů respektovat.


Předsedové tří hlavních institucí EU José Barroso, Jean- Claude Juncker a Josep Borrell v první reakci na zprávy z Haagu vyzvali k pokračování ratifikace v dalších zemích EU.
Pro pokračování ratifikačního procesu se kromě Balkenendeho vyslovili krátce po zveřejnění prvních výsledků i francouzský prezident Jacques Chirac a německý kancléř Gerhard Schröder. Podle britského ministra zahraničí Jacka Strawa by si nyní unie měla klást "vážné otázky" o svém dalším směřování.


Český premiér Jiří Paroubek řekl, že vláda bude i po nizozemském "ne" pokračovat v úsilí o ratifikaci euroústavy. Předpokládá, že také v ČR se rozhodne v referendu. Prezident Václav Klaus naopak zopakoval, že podle něj je ústavní smlouva mrtvá. "Jestli někdo mohl interpretovat nedělní výsledek ve Francii jako svým způsobem náhodnou a mimořádnou epizodu, tak po dnešku nic takového říci nemůže," řekl Klaus ve Finsku, kde je na státní návštěvě.


Výsledek referenda podle pozorovatelů především svědčí o silném pocitu nevole, který se v Nizozemsku rozšířil v posledních letech. Mezi jeho příčiny patří obavy z dalšího zhoršování ekonomické situace, nevraživost vůči početným imigrantům či pocit odcizení politické reprezentace. Ačkoli Balkenende vyloučil, že po negativním výsledku odstoupí, rozsah porážky vyvolal okamžitě spekulace v tomto směru. Ve Francii po referendu odstoupil premiér Jean-Pierre Raffarin.


O dalším osudu evropské ústavy respektive ratifikačního procesu by měli rozhodnout šéfové států a vlád na zasedání Evropské rady 16.-17. června.

(ctk, ihned.cz)

Související